Za záchranu matky a dcery z hořícího auta převzali tři muži Velíškovu cenu

Praha - Tři muži, kteří z hořícího auta vyprostili mladou matku a její dvouletou dceru, dnes v Praze převzali Cenu Michala Velíška. Ta se uděluje od roku 2006 na počest střihače, kterého zastřelil muž, když se zastal neznámé ženy na pražském Karlově náměstí, a oceňuje statečnost při záchraně lidského života. Vedle trojice zachránců bylo vyznamenáno i několik dětí.

Lukáš Voborník, Petr Uchytil a Jiří Němec byli letos v březnu svědky nehody, při které mladá řidička narazila do stromu mezi obcemi Přibylov a Podlažice na Skutečsku. Kvůli zlomeným nohám zůstala žena zaklíněná za volantem, v autě seděla dvouletá holčička. Protože auto začalo hořet, dva ze zachránců vyprošťovali ženu, třetí se staral o dítě. Během záchrany již silně hořel motor i palubní deska a vybuchovaly praskající pneumatiky. Auto nakonec pohltily až čtyřmetrové plameny. Ženu s holčičkou se nakonec trojici podařilo z auta vyprostit a předat záchranářům.

Sošku skleněného anděla, kterou uděluje nadace Adra a televize Nova, si na dnešní slavnosti převzal jen Voborník – spoluzachránci se kvůli pracovnímu vytížení omluvili. Jedenadvacetiletý mladý muž, který pracuje jako pokrývač, při té příležitosti uvedl, že svůj čin za hrdinský nepovažuje. „Udělal by to každý,“ poznamenal s tím, že i doma řekl o události až asi po třech dnech. „To už tu je asi potřetí, že doma ani nikdo nevěděl, že dotyčný dostal cenu,“ poznamenal předseda výboru Ceny Michala Velíška Vítězslav Vurst.

Na Cenu Michala Velíška může být nominován každý, kdo není profesionálním záchranářem, policistou, hasičem, vojákem, zdravotníkem nebo lékařem a za poslední rok zachránil v České republice lidský život. Ze 160 došlých nominací vybral výbor Ceny Michala Velíška tři finalisty. O vítězi pak rozhodli lidé v internetovém hlasování.

Cena je pojmenovaná podle Michala Velíška, který zemřel 13. září 2005, když se snažil pomoci neznámé ženě. V parku na pražském Karlově náměstí jedenatřicetiletý recidivista David Lubina ženu obtěžoval a ohrožoval pistolí. Velíšek se jí zastal a útočník po něm dvakrát vystřelil. Televizní střihač, který byl tehdy na procházce s roční dcerou v kočárku, útok nepřežil. Lubina byl později odsouzen k 25 letům vězení.


Vedle trojice zachránců byl dalším letošním finalistou Stanislav Vojtěch, jenž loni v říjnu pomohl zneškodnit útočníka, který na diskotéce v Chotěboři kvůli banálnímu sporu sekerou napadl a zranil dva hosty. Vojtěch, který v podniku pracoval jako brigádník, vyběhl a židlí přitlačil opilého násilníka ke zdi. Útočník ještě při útěku pořezal dva další hosty, kteří se ho snažili zadržet. Policisté ho dopadli a byl odsouzen ke 13 letům ve vězení a k vyhoštění.

Mezi finalisty se dostal i Jan Tyburec, který zachránil život tonoucímu. Dva mladíci se letos v červnu koupali poblíž nebezpečného strakonického jezu Na Křemelce. Vodní vír je stáhl pod jez a začali tonout. Tyburec, který se na tomto místě kdysi topil, skočil do vody a křičel, aby chlapci plavali k prostřednímu pilíři, že je tam chytne. Jednomu se to podařilo, ale druhému došly síly. Po zhruba sedmi minutách se jeho bezvládné tělo dostalo z nebezpečného bubnu na volnou řeku. Odtud ho Tyburec vytáhl na břeh a začal s oživováním, při kterém mu pomohl voják z povolání. Lékařům se chlapce podařilo zachránit.