Rada VŠ nesouhlasí s přesunem desítek milionů pedagogickým fakultám

Praha - Ministerstvo školství chce příští rok přidat desítky milionů korun pedagogickým fakultám, aby tak podpořilo zájem budoucích kantorů jít po studiích učit. S tímto záměrem však nesouhlasí Rada vysokých škol: Budoucí pedagogové se totiž vzdělávají i na jiných fakultách než pedagogických. Rada ale podpořila návrh, aby pedagogické fakulty mohly přijímat víc studentů do magisterského studia.

„Jednou z vad toho předloženého materiálu, který máme, tak je to, že podporuje pedagogické fakulty, a nikoliv pedagogické vzdělávání. My si musíme uvědomit, že příprava učitelů probíhá i jinde než na pedagogických fakultách, probíhá na odborných fakultách a tam jsou také problémy, také je potřeba toto podpořit, a to tento materiál vůbec neřeší,“ uvedl předseda rady Jakub Fischer. Peníze by prý navíc šly z rozpočtu vysokých škol, a chyběly by tedy jinde.   

Částka by se měla rozdělovat hlavně podle počtu studentů a absolventů fakulty. Fakulty by za příspěvek měly podnítit studenty a absolventy jít po škole opravdu učit – teď je totiž situace taková, že učit odhází jen asi polovina vystudovaných pedagogů a zbytek míří do jiných oborů. 

Ministerstvo také navrhuje snížit pedagogickým fakultám počet studentů zapsaných do bakalářského studia a navýšit limit počtu studentů zapsaných do navazujícího magisterského studia. „Což je dobré v tom, že na pozici učitelů jsou potřeba absolventi navazujícího magisterského studia, a těch bude možné mít více, a naopak bakalářů, kteří tak dobré uplatnění nemají, bude méně,“ souhlasí Fischer.