Zeman jednal s Dukou o restitucích v areálu Hradu

Praha - Prezident Miloš Zeman a pražský arcibiskup Dominik Duka probírali možnou dohodu k církevním restitucím na Pražském hradě, která se má týkat formálního vydání některých nemovitostí a následné směny za jiné. Zeman si v doprovodu Duky prohlédl, jakých objektů by se dohoda týkala. Jednání budou pokračovat, smlouva by mohla být hotova do konce roku.

V dohodě má být obsažen fakt, že Správa Pražského hradu a kapitula si dotčené budovy navzájem darují. Kancelář prezidenta republiky původně odmítla církevní žádosti o navrácení některých objektů v areálu Pražského hradu, a to kvůli údajnému ohrožení bezpečnosti hlavy státu. Následná dohoda by pak měla řešit to, jaké objekty potřebné pro Správu Pražského hradu zůstanou státu a budou předmětem směny za jiné, které církev k provozu katedrály či obecně k náboženskému provozu potřebuje.

„O tom, že některé budovy musejí z bezpečnostních důvodů patřit státu, není sporu. Budovy, ve kterých je policie, armáda nebo technické zázemí Hradu, se nemohou stěhovat mimo hradní areál,“ uvedl tento týden Duka.

Subjekty římskokatolické církve požádaly o devět objektů v areálu Hradu a o pozemky pod nimi letos v létě, tehdy prý existoval plán na výměnu za dva objekty, které vlastní Správa Pražského hradu. Arcibiskupství tvrdí, že to vycházelo z dohody mezi Zemanovým předchůdcem Václavem Klausem a Dukou. Zeman ale letos prohlásil, že církev žádala o některé domy v rozporu s dohodou.

Pražské arcibiskupství před časem uvedlo, že předběžně bylo dohodnuto, že by měla Metropolitní kapitula do budoucna vlastnit budovy, které dnes užívá. Jde o budovu č. p. 48, tedy Staré proboštství, Mladotův dům tvořený dvěma budovami č. p. 37 a č. p. 38 a budovu Nového proboštství č. p. 34, která by měla sloužit jako zázemí pro koncerty a další kulturní akce v katedrále.

Církevní restituce na Hradě jsou tak dosud otevřenou záležitostí; vše komplikuje ještě ČSSD, která usiluje o vyjmutí celého hradního areálu z restitucí. Hodlá se též pokusit o snížení zákonných finančních náhrad. Změny restitucí, které by uvítalo i ANO, ale podle všeho nepůjdou bez souhlasu církví.

Církve a náboženské společnosti mají čas do 31. prosince podat výzvy k vydání majetku. S blížícím se koncem roku výzev přibývá. Od počátku roku požádaly už o 67 137 pozemků a 820 staveb.