Sobotka doufá v dohodu, jiná varianta koalice prý není možná

Praha - Šéf sociální demokracie Bohuslav Sobotka se sešel s prezidentem Milošem Zemanem, aby ho informoval o stavu jednání mezi ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Rozhovory se ve středu zadrhly na obsazení postu ministra zemědělství. Podle Sobotky se velkou část schůzky zabývali textem koaliční dohody a plány možné koalice v oblasti hospodářské a zahraniční politiky. Sobotka se se Zemanem schází pravidelně každý týden; je možné, že do konce roku se sejdou ještě jednou, aby probrali konkrétní složení nové vlády. Po Sobotkovi přijal Zeman šéfa lidovců Pavla Bělobrádka. 

„Pokud se koaliční strany dokázaly dohodnout na programu, tak se určitě dokáží domluvit na tom, jak budou jednotlivé strany zastoupeny v příští vládě,“ uvedl Sobotka s tím, že žádná jiná varianta než dokončení projektu této koalice nepřichází v úvahu. „Doufám, že diskuse o resortu zemědělství neznemožní dokončení koaličních jednání a vznik vlády,“ dodal šéf ČSSD.

Zeman vzápětí po Sobotkovi přijal Bělobrádka, který s ním probíral pohled lidovců na koaliční vyjednávání. Zatím se neví, jestli schůzku inicioval Zeman nebo Bělobrádek. „Vysvětlil jsem mu naše postoje a pan prezident mě zase informoval, jak vidí celou situaci,“ uvedl v krátkosti předseda lidovců. Odmítl být ale konkrétní, protože by rád nejdříve informoval celostátní výbor. Domnívá se ale, že Zeman chápe pohnutky lidovců, které je vedou k úsilí o post ministra zemědělství.

Zeman už dříve řekl, že chce, aby šéfové všech koaličních stran seděli ve vládě. Údajně by neměl námitky, kdyby v čele zemědělství byl právě Bělobrádek. Celostátní výbor lidovců bude večer jednat o tom, zda přijmou nabídku ČSSD - tj. křeslo ministra práce a sociálních věcí společně s dopravou nebo životním prostředím a člena vlády bez porfeje.

Hádka o to, kdo dosud často přehlížené ministerstvo obsadí, se rozhořela mezi ČSSD a lidovci. Podle analytiků ale do sporu významně zasahuje i hnutí ANO, jehož šéf Andrej Babiš je spojený se zemědělským gigantem Agrofert. Lidovci tvrdí, že je pro ně resort klíčový. Stejné ministerstvo ale označili za střed svého zájmu i sociální demokraté a nehodlají se ho vzdát. Podle Bělobrádka nepadl žádný pádný argument, proč by lidovci neměli tento resort vést. 

Partneři se ve středu shodli alespoň na počtu postů ve vládě. ČSSD by jich měla mít osm, ANO sedm a lidovci tři. Každá strana by měla jednoho člena vlády bez portfeje, ti by se zaměřili na otázku lidských práv a menšin nebo vědy, výzkumu a vzdělávání. Třetí člen kabinetu bez portfeje by vedl legislativní radu vlády.

Co se řešilo na předchozích schůzkách:

  • 12. prosince přinesl Sobotka Zemanovi koaliční smlouvu (více zde)
  • 5. prosince dostal Zeman návrh koaliční smlouvy (více zde)
  • 28. listopadu probírali v Lánech rozpočet a vedení Poslanecké sněmovny (více zde)
  • 21. listopadu si Sobotka z Lán odvezl pověření k jednání o sestavení vlády (více zde)
  • 13. listopadu Zeman Sobotku ujistil, že mu dá mandát k jednání o sestavení vlády (více zde)
Video Sobotka u Zemana: Chybí jen maličkost
video

Sobotka u Zemana: Chybí jen maličkost

Sobotka u Zemana: Chybí jen maličkost

Brífink předsedy ČSSD Sobotky po přijetí u prezidenta Zemana

Bohuslav Sobotka zavítal k prezidentovi kvůli koalici