Duka: Vánoce by měly být hostinou lásky

Praha - Do hlavního města dnes dorazil jeden z novodobých symbolů Vánoc - tradiční Betlémské světlo. V pražské katedrále svatého Víta ho od skautů převzal kardinál Dominik Duka. „Důležité je, aby Vánoce byly v prostředí těch, se kterými žijeme, a aby nebyly hostinou toho, co jsme nakoupili, upekli a uvařili, ale aby to byly skutečně hody lásky,“ řekl Duka při přebírání Betlémského světla. Betlémské světlo přivezli skauti minulý víkend do Brna z Vídně. Nyní se přes ně a věřící šíří po českých a moravských chrámech i domácnostech.

Plamínek zažehnutý v Betlémě, kde se podle křesťanské tradice narodil Ježíš Kristus, je uchováván v olejových svítilnách. Do Vánoc bude světlo k dispozici v mnoha kostelech, skautských klubovnách či na obecních úřadech.

Brněnští skauti dovezli Betlémské světlo z rakouské metropole poprvé v roce 1994, tradice však v tuzemsku vznikla už v roce 1990, kdy je přebírali od exilových skautů na hranicích s Rakouskem.

Světlo má připomínat především duchovní rozměr Vánoc, o němž většina lidí v tehdejším Československu po pádu předchozího režimu nevěděla téměř nic. Šíření Betlémského světla vzniklo v Rakousku v roce 1986.

Video Skauti přivezli do Prahy Betlémské světlo
video

Skauti přivezli do Prahy Betlémské světlo

Skauti přivezli do Prahy Betlémské světlo

Skauti přivezou do Prahy Betlémské světlo