Advokát Kramarič dostal podmínku za uplácení

Praha - Obvodní soud pro Prahu 6 odsoudil advokáta Julia Kramariče k jednomu roku podmíněně za podplácení. Kramarič navíc nesmí 30 měsíců vykonávat advokátské povolání. Rozsudek je zatím nepravomocný. Padl po dvou osvobozujících verdiktech, odvolací senát ale kauzu vždy vrátil k novému projednání. Proti tomu dnešnímu se Kramarič opět odvolal, bude mít tedy opět dohru u další instance. Právník podle obžaloby po dvou vězních požadoval, aby za úplatek lhali při soudním jednání s údajným šéfem arménské mafie v Česku Andranikem Soghojanem.

Obžaloba Kramariče viní z toho, že navštívil v dubnu 2010 před začátkem projednávání kauzy se Soghojanem ve věznici dva muže - Davida Štinčíka a Jaroslava Duba. Štinčíkovi prý nabídl půl milionu korun, když před soudem uvede, že vraždy, z nichž je viněn Soghojan, zorganizoval klíčový svědek v případu Tagir Tarsžojev. Údajně po něm také chtěl, aby obvinil z podplácení Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), který případ vyšetřoval. Dubovi pak podle obžaloby Kramarič daroval drahé hodinky a půjčil mu 30 000 korun za to, že dosvědčí, že i jeho se snažili policisté ovlivnit.

Julius Kramarič: "Rozhodnutí soudu zásadně nekomentuji, ať je takové, nebo makové. Podal jsem si proti němu odvolání."


Kramarič už dříve označil své obvinění za důsledek averze, kterou k němu chovají detektivové z ÚOOZ. Soghojana totiž podle něho policie falešně obvinila. Dub a Štinčík měli prý přímo od Tarsžojeva, který byl s nimi ve vězení, informace, že vraždy zorganizoval právě on. Proto údajně sami advokáta oslovili. Kramarič po nich podle svých slov pouze chtěl, ať před soudem vypoví to, co řekli jemu.

Andranik Soghojan
Zdroj: isifa/LN
Autor: Jan Zátorský

Soghojana považují bezpečnostní složky za „vora v zakoně“ - nejvyšší kriminální autoritu zločineckých skupin ze zemí bývalého Sovětského svazu. Nedávno byl v nepřítomnosti odsouzen k výjimečnému dvaadvacetiletému trestu vězení. Při Soghojanem organizovaném vražedném honu byl podle spisu omylem zavražděn jiný člověk a další byl pobodán.