Lichovník: Sjednocení výkladu občanského zákoníku potrvá několik let

Praha - Za týden začne platit nový občanský zákoník. Přinese největší změnu soukromého práva za 20 let. Podle prezidenta Soudcovské unie Tomáše Lichovníka bude ale sjednocení jeho výkladu na celorepublikové úrovni trvat několik let - podobně jako tomu bylo u restitucí. Složitý proces může vést i k odchodu některých soudců. 

Nový občanský zákoník obsahuje řadu nových právních institutů a ty současné upravuje odlišně. Právní výklad na celorepublikové úrovni může sjednotit až Nejvyšší soud - ten ale posuzuje až dovolání proti rozhodnutím odvolacích soudů. „Nejprve budou všechny spory rozhodovat okresní soudy, na základě odvolání účastníků se pak jednotlivé případy dostanou před krajské soudy. Tam možná už nastane alespoň sjednocení na úrovni kraje, nicméně i to bude stále ještě velmi roztříštěné. To všechno je na léta,“ řekl Lichovník.

„Nabízí se srovnání s rozhodováním o restitucích. Soudy rozhodovaly na počátku devadesátých let. Původně ne zcela jasná právní úprava se s přibývajícími novelami komplikovala a teprve na sklonku devadesátých let bylo možno hovořit o ustálené judikatuře v restitučních věcech,“ připomněl.

Šéf soudcovské unie připouští, že někteří jeho kolegové uvažují o odchodu na odpočinek - pokud by se většina soudců v důchodovém věku skutečně rozhodla z justice odejít, znamenalo by to její výrazné oslabení. „Někdo zůstane jen u úvah, ale předpokládám, že řada kolegů skutečně s aktivní činností soudce skončí. Přesná čísla zatím nikdo nezná, ale počty soudců v důchodovém věku se u některých soudů pohybují i v desítkách procent,“ upozornil.

O odkladu občanského zákoníku se soudci jednala i vláda v demisi - už v září ale oznámila, že odklad není možný. Spory vyvolávají i některé pasáže rozsáhlého zákoníku. Podle jednoho z jeho autorů Karla Eliáše je ale změna nutná - současná uprava podle něj některé otázky podceňuje. „Je to jednak oblast majetkových práv, zvláště tedy vlastnictví, a potom je to oblast ochrany osobnosti, a to se ten nový občanský zákoník snaží narovnat,“ řekl.

Video Obavy soudců ohledně nového občanského zákoníka
video

Obavy soudců ohledně nového občanského zákoníka