Češi vymýšlí nový způsob léčby rakoviny, na výzkum ale chybí peníze

Praha - Nový způsob boje s nádory nabízí skupina vědců ze 13 tuzemských pracovišť. Objevili látky, které dokážou dopravit lék přímo do rakovinných buněk a ještě u toho posilují obranyschopnost těla. Průlomový objev teď čeká na mecenáše, který zaplatí drahé klinické testy na lidech.

Plošná chemoterapie přirozenou obranyschopnost podkopává, nové léky naopak pomáhají vybudit organismus k vlastní akci proti nádorům. Mikrobiologové dokázali nová léčiva otestovat na čtyřech typech nádorů. Ve všech případech látka fungovala. Vybíjela jen nádory a na ostatní tkáně neměla žádné vedlejší účinky. U myší měly tyto léky až stoprocentní účinnost.

Na klinické testy u lidí nejsou peníze

Jestli budou podobně úspěšné i u lidí, ukážou jen klinické testy. Na ty ale akademie věd nemá peníze. Obvykle do nich investují farmaceutické firmy. Pokud ale léky v testech neuspějí, o všechno přijdou. „My permanentně sháníme někoho, kdo by vložil peníze do celkem nejistého úkolu. Kdyby ta léčiva, která výborně fungují u myší, z desetiny fungovala u lidí, tak by to byl kvalitativně nový způsob terapie,“ podotkla Blanka Říhová, vedoucí vědeckého týmu.

Za objevem nových látek stojí na Česko ojedinělá spolupráce 13 českých pracovišť - od makromolekulárních chemiků přes mikrobiology až po významné vysoké školy. Objev chrání 22 patentů.

Video Češi zkoumají nový způsob léčby rakoviny
video

Češi zkoumají nový způsob léčby rakoviny