Česku chybí léky s penicilinem

Praha - Tuzemské lékárny se potýkají s nedostatkem některých léků s obsahem penicilinu. Například přípravek Pendepon Compositum nemají vůbec, Penicilinu G, draselné soli zbývají už jen malé zásoby. Tyto léky spolehlivě ničí streptokoky a působí proti návratu dětské spály nebo růže. Na českém trhu podle lékařů neexistuje plnohodnotná náhrada, lék proto někteří pacienti shánějí v zahraničí.

Česko přestalo Pendepon odebírat, protože účinná látka neodpovídá evropským směrnicím. Zatímco slovenský výrobce situaci řeší, českým pacientům se náhrada třeba od jiné firmy nedostala. Interní oddělení pražské Thomayerovy nemocnice se s nedostatkem Pendeponu potýká už několik měsíců. Penicilin G, draselná sůl - další preparát od stejné firmy - nemocnici zbývá už jen na poslední dva měsíce.

Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) jsou v Česku dostupné i jiné antibiotické přípravky. „Vždy záleží na rozhodnutí lékaře, který přípravek použije pro konkrétního pacienta,“ říká mluvčí SÚKL Lucie Šustková. S tím ale nesouhlasí lékaři. „Náhrada za Pendepon neexistuje, protože to je penicilin s dlouhodobým působením v těle,“ namítá lékař interního oddělení Thomayerovy nemocnice Jaroslav Koten.

Nedostatek těchto léků se stal také předmětem diskuse na internetu. Někteří pacienti si pro přípravky jezdí do zahraničí, jiným je na vlastní riziko a dráž objednají nemocnice v režimu mimořádného dovozu. „Je dražší, protože není hrazen z veřejného zdravotního pojištění,“ upřesňuje vedoucí lékárník Městské nemocnice Ostrava Zdeněk Blahuta.

Výpadky léků nejsou v Česku ničím ojedinělým. Na jaře zažily tuzemské lékárny problémy s dodávkami vitamínu D i některých léků na rakovinu, před několika týdny chyběl zase přípravek pro alkoholiky Antabus. V průběhu podzimu také docházely například vakcíny proti chřipce a na řadě míst to tak zkomplikovalo očkování.

Video V českých lékárnách chybí penicilin
video

V českých lékárnách chybí penicilin