Zatočí nová vláda s korupcí? Důležitý je první rok, říká Marvanová

Praha – Přestože rodící se vláda v koaliční smlouvě projevuje protikorupční iniciativu, velký optimismus v tomto směru nevzbuzuje. Advokátka a spoluzakladatelka sdružení Veřejnost proti korupci v Interview Daniely Drtinové zdůraznila, že si raději počká na konkrétní činy. Klíčový je především první rok, a pak se teprve uvidí, zda je možné v tomto směru i nové vládní sestavě důvěřovat. A podle Marvanové je to potřeba. Fungování státu je totiž narušeno klientelistickými sítěmi a dostat prý veřejnou zakázku například ve stavebnictví bez úplatku je pro běžnou firmu utopie.

Korupce se stala systémovou součástí, proto je podle Marvanové v české společnosti čím dál víc jedinců, kteří se s ní snaží bojovat. To, jak se s tímto problémem popasuje nová vláda, ale z koaliční smlouvy v tuto chvíli není možné vyčíst. „Když si vzpomeneme, tak program vlády Petra Nečase, to byla vláda rozpočtové odpovědnosti a boje proti korupci. Ale mnoho věcí, které dobře zněly, tak zůstalo jen na papíře,“ dodala.

Ve zveřejněné podobě programu nalezneme jednotlivá opatření, která prosazují protikorupční snahy. „Důležitější ale je, co konkrétně v prvním roce vláda bude realizovat, jestli to vezme vážně,“ poznamenala s tím, že problémem není pouze korupce. „Všechny mechanismy fungování státu jsou narušeny klientelistickými sítěmi, takže těžko se hledají nestranní úředníci, kteří by měli prostor, vůli a chuť rozhodovat skutečně podle zákona, a nikoliv podle zájmu,“ upozornila.

Hana Marvanová

„Když lidé nastupují do svých funkcí, tak mají to odhodlání. Poté je ale převálcuje realita. Možná to byl problém Petra Nečase.“

Největší množství peněz se podle ní ztrácí ve veřejných zakázkách. „Zadávají se zbytečné zakázky. Někdo si to uplatí, aby mu jeho kamarád z příslušného ministerstva přihrál zakázku, a potom se rozdělí o provizi,“ podotkla. Nejenže pak stát takovou službu nepotřebuje, ale samotná zakázka je předražená. Bez zapojení do klientelistické sítě se totiž běžný smrtelník ke státní zakázce nepřiblíží. „Z advokátní kanceláře vím, že sehnat zakázku u veřejné sféry pro stavební firmu bez úplatků prostě nejde,“ konstatovala.

Peníze ze zakázek by neměly jít do kapes anonymním firmám

Právě korupční prostředí pak snadno podkope morálku celé společnosti. „Lidé nemají pocit, že je tady férová soutěž, ale mají pocit, že ten, kdo má známosti, konexe, a kdo to dokáže někde vskrytu uplatit, tak má příležitost. A kdo to nemá, šanci nemá. To je proti demokratickému kapitalismu,“ obává se. Stěžejním opatřením by tak bylo, aby peníze z veřejných zakázek nedostávaly anonymní firmy. „Musí se vědět, kdo peníze z našich daní dostává. Dnes to přes řetězce anonymních firem dostávají takzvaní kmotři, kteří potom z pozadí ovlivňují politické strany.“

Za největší korupční skandál posledních let ale Marvanová považuje amnestii Václava Klause. A má k tomu prý pádný důvod. „My máme určité indicie, že se na té amnestii mohli podílet právníci a právní kanceláře, které na tom mohly mít vzhledem ke svým klientům zájem.“

Interview ČT24 (zdroj: ČT24)