Na Zlínsku budou volit Okamurova nástupce do Senátu

Zlín – Doplňovací volby do Senátu čekají už příští víkend voliče na Zlínsku a Uherskohradišťsku. Tomio Okamura (Úsvit), který zde loni získal mandát, se na podzim stal poslancem a o senátorské křeslo přišel. Jeho nástupce budou moci lidé vybírat z devíti kandidátů už 10. a 11. ledna.

Video Zlínsko čekají doplňovací volby do Senátu
video

Zlínsko čekají doplňovací volby do Senátu

Okamura si loni získal přízeň voličů díky aktivní kampani, podobně to ve zlínském volebním okrsku vypadá i letos. Kandidáti koncertují, pečou, objíždějí města a obce. Sám Okamura je v obvodu vidět úplně stejně i letos – v kampani totiž podporuje kandidáta svého hnutí Úsvit přímé demokracie. Tím je lékař Pavel Talaš, otec Okamurovy přítelkyně.

Talaše podporuje i Babišovo hnutí ANO, které do doplňovacích voleb vlastního kandidáta neposlalo. Nekandiduje ani žádný zástupce Zelených, ti však vyslovili podporu starostovi Uherského Brodu Patriku Kunčarovi z KDU-ČSL. Na jeho plakátech se objevuje tvář kontroverzního lidoveckého senátora Jiřího Čunka. Kunčar si vypůjčil i Čunkovo heslo: „Jsem zvyklý dělat pořádek.“

Na kampaň je málo času, kandidáti se snaží o originalitu

Z velkých stran je na Zlínsku slyšet kandidátku za Starosty a nezávislé a TOP 09 Zuzanu Zdráhalovou Lapčíkovou. Jako hudebnice totiž během krátké kampaně stihla uspořádat čtyři benefiční koncerty. Na besedách s lidmi zdarma rozdává i vlastní cédéčka. Oproti tomu kandidát ODS, někdejší hejtman Libor Lukáš, vsadil na kontaktní kampaň a na sociální sítě – právě tam šíří svůj klip, kde pije slivovici nebo seká dříví.

Milena Kovaříková z ČSSD zase rozdávala vlastnoručně upečená perníková srdíčka. Na plakátech vystupuje s heslem „Se srdcem na dlani“. Kampaň komunistického kandidáta Radomíra Rafaje je oproti ostatním tradiční – autem objíždí volební obvod.

Kromě parlamentních stran se senátních voleb zúčastní i menší strany – Luděk Maděra za Piráty a Jiří Remeš za Svobodné. Za Nezávislé kandiduje Jana Juřenčáková, která se chce do Senátu vrátit. Peníze na kampaň však věnovala sociálním zařízením a působí spíše na sociálních sítích.

Kdo se stane novým senátorem?

Jana Juřenčáková – Nezávislí

Milena Kovaříková – ČSSD

Patrik Kunčar – KDU-ČSL

Libor Lukáš – ODS

Luděk Maděra – Piráti

Radomír Rafaja – KSČM

Jiří Remeš – Svobodní

Pavel Talaš – Úsvit

Zuzana Zdráhalová Lapčíková – STAN/TOP 09


Nového senátora budou volit lidé ve volebním obvodu číslo 80, který zahrnuje Zlínsko i část obcí na Uherskohradišťsku. Volby se konají v pátek 10. a v sobotu 11. ledna, lidé nebudou moci volit v zahraničí. Případné druhé kolo se uskuteční o týden později, 17. a 18. ledna.

Video Doplňovací volby do Senátu tématem UvR
video

Doplňovací volby do Senátu tématem UvR

Supervolební rok

Právě začínající rok 2014 bude supervolební. Kromě doplňovacích senátních voleb na Zlínsku čekají voliče celkem troje další volby. Na jaře to budou volby do Evropského parlamentu – v nich si Češi budou volit celkem 21 europoslanců, kvůli rozšíření unie o jednoho méně než ve volbách předchozích v roce 2009.

Na podzim se budou konat volby komunální a také volby do jedné třetiny Senátu. Jejich termíny může prezident Zeman sloučit, určitě se ale budou konat někdy v říjnu – volby se totiž musí konat měsíc před tím, než vyprší funkční období senátorů i obecních zastupitelů.

Volby do Evropského parlamentu: 23. a 24. května

Komunální a senátní volby: pravděpodobně 10. a 11. října

Senátní volby by se mohly konat také 17. a 18. října