Šedivý připouští překladiště zbraní, Bublan i nelegální obchod

Praha – Česká republika mohla Palestincům sloužit jako překladiště zbraní, uvedl v rozhovoru pro server Aktuálně.cz bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý. To ale není jediné vysvětlení toho, že na palestinském velvyslanectví zemřel při explozi trezoru velvyslanec a v areálu se nacházely zbraně a výbušniny. "Jednou z verzí také je, že se příslušníci ambasády mohli podílet na nějakém nelegálním obchodování s těmito puškami," dodal místopředseda zahraničního výboru Senátu František Bublan v rozhovoru pro ČT24. 

Detektivové našli za zdmi budoucí palestinské ambasády údajně až 70 rychlopalných pušek poté, co zde vybuchla bezpečnostní schránka, když se ji – podle českých policistů – diplomat Džamál Muhamed Džamál snažil otevřít. Ten několik hodin po explozi zemřel. Čeští policisté i diplomacie teď chtějí vědět důvod držení tohoto arzenálu. 

Jiří Šedivý, bývalý náčelník generálního štábu:

„Palestinští diplomaté by už měli konečně přestat hrát divadlo a vysvětlit, k čemu jim zbrojní sklad v Praze sloužil. Bezprecedentní skandál se totiž už dávno netýká jen České republiky, ale i dalších evropských zemí a možná i mezinárodního společenství, které podobné praktiky ohrožují.“

Zdroj: aktualne.cz


Podle ministerstva zahraničí mohla být porušená Vídeňská úmluva o diplomatických stycích. Český náměstek šéfa rezortu už se kvůli tomu sešel se svým palestinským protějškem.

Šedivý: Podobné zbrojní sklady mohou mít Palestinci i jinde v Evropě

Podle Šedivého jde o flagrantní porušení diplomatických norem a zvyklostí, ale i bezpečnostních zásad. Domnívá se, že podobný zbrojní sklad nemusí mít Palestinci jen v Praze, ale i na dalších evropských zastoupeních. Zcela náhodný výbuch možná odhalil něco neskutečného. „Možná tu mluvíme o celé dobře organizované distribuční síti zbraní a výbušnin, kdy se pod diplomatickým krytím uskutečňuje rozsáhlý transfer zbraní s přesnými adresáty výzbroje. Aby bylo jasno – nemluvím o terorismu, ale o pravděpodobném shromažďování a rozmísťování speciálního vojenského materiálu, který by mohl být v určitých situacích použit v akci. To je ta nejhorší varianta mých obav a úvah,“ uvedl Šedivý.

Podle Šedivého nejde jen o jakýsi lokální skandálek, který brzy přejde. Mezinárodní společenství se bude Palestinců nepochybně ptát, co má pražský skandál vlastně znamenat. „Vše mají v tuto chvíli v rukou hlavně Palestinci: svou pověst, důvěryhodnost i kredit,“ dodal Šedivý. 

Palestinci mluví o dvou trezorech

Trezor - ilustrační fotoInformace o tom, který trezor vlastně vybuchl, se původně rozcházely. Palestinský ministr zahraničí Rijád Málikí totiž mluvil o tom, že vybuchlý trezor nejméně dvě desítky let nikdo neotevřel. Mluvčí palestinského velvyslanectví Nabíl Fahil ale Českému rozhlasu vysvětlil, že trezory byly dva. Do toho, který vybuchl, běžně ukládal peníze na výplaty a denní potřeby úřadu. Mluvčí popřel, že by výbušnina byla součástí zabezpečovacího systému trezoru. O této možnosti hovořila policie. A o den později policisté nalezli v budově palestinského velvyslanectví zbraně.


Šedivý: Shromažďování zbraní bylo možná tak všední normou, že nerespektovali ani ty nejelementárnější bezpečnostní zásady

Nález zbraní na budoucí palestinské ambasádě je mnohem složitější, než prezentují oficiální místa. Šedivý nevěří ani verzi o výbuchu trezoru. „Podle mne zahynul proto, že neodborně zacházel s výbušninou, že se na palestinském velvyslanectví stalo shromažďování zbraní tak běžnou a možná až všední normou, že nerespektovali ani ty nejelementárnější bezpečnostní zásady. A to se vám vždy, dříve či později, vymstí. Věřte, že dobře vím, o čem hovořím,“ dodal Šedivý. 

Tělo velvyslance Džamála Muhammada Džamála, který zemřel na následky zranění po středečním výbuchu v rezidenci v Praze-Suchdole, bude do Palestiny převezeno v pondělí, uvedl tiskový mluvčí palestinské ambasády Nabíl Fahil. Velvyslancova dcera Rana Džamálová taky potvrdila, že už je jasný termín pohřbu jejího otce. Datum ale nezveřejnila.


Video Bublan: Příslušníci ambasády se mohli podílet na nelegálním obchodování se zbraněmi
video

Bublan: Příslušníci ambasády se mohli podílet na nelegálním obchodování se zbraněmi

Suchdol na svém území palestinskou ambasádu nechce

Suchdol kvůli nalezeným zbraním požaduje přemístění palestinské ambasády mimo své území. První náměstek ministra zahraničí Jiří Schneider starostovi Suchdola Petru Hejlovi řekl, že obavy městské části sdílí. Ministerstvo je podle něj připraveno o situaci jednat. „Rada městské části Praha-Suchdol, zastupující zájmy občanů městské části, se cítí jednáním diplomatů státu Palestina, kteří na ambasádě přechovávají zbraně a výbušniny, a porušují tak české a mezinárodní právo, podvedena,“ uvedl Hejl.

Podle bývalého ministra zahraničí Cyrila Svobody by se ale přemístěním ambasády nic nevyřešilo. „Budova nebude stát někde v lesích. Konečné rozhodnutí je navíc na palestinské samosprávě, ta si vybere budovu, kde chce sídlit její úřad nebo rezidence,“ řekl České televizi.     

Velvyslanectví má Palestina v Praze od roku 1988

  • Stálé zastoupení Organizace pro osvobození Palestiny (OOP) – mezinárodně uznávaná představitelka Palestinců – bylo v Praze zřízeno v březnu 1981 a v únoru 1983 bylo povýšeno na diplomatickou misi. Velvyslanectví palestinského státu je v Praze od prosince 1988 (v listopadu 1988 byl vyhlášen palestinský stát).
  • Palestinské velvyslanectví sídlilo dlouhá léta v diplomatické rezidenci v ulici Na Kazance v Praze-Troji. V roce 2003 koupili Palestinci pozemek v ulici Internacionální v Praze-Suchdole, kde začali budovat nový zastupitelský úřad. Původně měl být hotov koncem června 2013. 
  • Za čtvrt století velvyslanectví dosud v Praze působili jen tři velvyslanci. Samí Abdal Fattáh od zřízení v roce 1988 až do března 2006, pak do loňského října vedl ambasádu Muhammad Salajmí, po kterém nastoupil Džamál Muhammad Džamál. 
  • ČR byla první postkomunistickou zemí, která začala poskytovat Palestincům rozvojovou pomoc. V roce 1995 uvolnila ze státního rozpočtu tři miliony dolarů na financování dodávek agregátů pro elektrárnu v Túbásu na západním břehu Jordánu. 
  • Palestinský vůdce Jásir Arafat byl v Československu desetkrát – poprvé v roce 1975 a naposledy v dubnu 1990, kdy ho přijal prezident Václav Havel s poukazem na morální odpovědnost za vývoj na Blízkém východě. Nynější prezident palestinské autonomie Mahmúd Abbás byl v ČR na oficiální návštěvě v únoru 2009, kdy se setkal mimo jiné s prezidentem Václavem Klausem. 
  • Nezávislý palestinský stát nyní uznává 134 států (včetně ČR) z celkem 193 členských zemí OSN. Status Palestiny byl v listopadu 2012 po hlasování ve Valném shromáždění OSN povýšen na nečlenský pozorovatelský stát. Pro hlasovalo 138 zemí, proti bylo devět států včetně ČR (jediná členská země Evropské unie), USA či Kanady.

Džamál Muhammad Džamál
Zdroj: ČTK
Autor: Michal Krumphanzl