Úsvit možná podpoří koalici při hlasování o důvěře vládě

Praha – Strany vznikající koalice dnes podepsaly koaliční smlouvu a ve sněmovně disponují pohodlnou většinou 111 hlasů. Při hlasování o důvěře by se tak nemusely spoléhat na přeběhlíky nebo opoziční poslance. Přesto vládu možná podpoří i hnutí Úsvit, ve studiu ČT24 to uvedl šéf jeho poslaneckého klubu Radim Fiala. Ostatní opoziční strany ve sněmovně naopak s podporou vlády nepočítají, i když s některými body v koaliční smlouvě souhlasí.

Podle místopředsedy KSČM Jiřího Dolejše vzniká pravo-středová koalice a je prý logické, že bude oponována nejen zprava, ale především zleva. „Koaliční smlouva odstraňuje některé problémy, které tady vznikly za Topolánkovy či Nečasovy vlády, ale zásadní změnou není. Navíc ta slovíčka v koaliční smlouvě jsou kulatá, litera se na papíře nečervená a bude velmi důležité, jak se slibované věci naplní v praxi,“ uvedl ve Studiu ČT24 Dolejš. 

Podle něj sice strany vznikající koalice slibují např. valorizaci důchodů či rušení zdravotnických poplatků, což mohou podporovat i komunisté, nicméně je však nutné také najít na to příjmy ve státním rozpočtu: „Do výraznějších příjmových zásahů se této koalici nechce: progrese je symbolická, sektorová daň nebyla projednána, takže se obávám, že bitva o státní rozpočet na rok 2015 bude velmi napínavá.“ 

Filip: Angažmá za každou cenu pro senátora Dienstbiera působí trapně 

Do koalice se opřel i předseda komunistů Vojtěch Filip. „Žel, vítěz voleb ČSSD, ale i hnutí ANO rychle zapomněli na to, co slibovali občanům, a to zejména v otázce úspor výdajů státního rozpočtu,“ reagoval na smlouvu. V této souvislosti zmínil především církevní restituce: „Ústup od občany vyžadované revize nespravedlivého zákona o církevním daru je dán nesmyslnou dohodou se samotnou KDU-ČSL.“ Filip je zklamný i z odkladu návrhů na změnu daňových zákonů a do třetice z personálního obsazení resortů.

Vojtěch Filip: „Když už má být koaliční stranou KDU-ČSL, proč tato strana nominuje pro zemědělce nepřijatelného M. Jurečku a zapomíná na zkušeného náměstka Kozáka, který dlouhodobě na ministerstvu zemědělství působí. U nominaci na ministra kultury je lépe se zdržet komentáře, po té hrůze, které byla česká veřejnost svědkem při odchodu pana Hermana z minulé funkce. U ČSSD trochu trapně působí angažmá za každou cenu pro senátora Dienstbiera. Když už nemůže být ministrem spravedlnosti, tak je mu okamžitě připraveno ministerstvo bez portfeje.“

Podlé šéfa poslaneckého klubu hnutí Úsvit Radima Fialy sice koaliční smlouva připomíná spíše předvolební program, poslanci by ale mohli pro důvěru vládě aktivně hlasovat. „My jsme jasně deklarovali, že podpoříme takovou vládu, která bude mít v koaliční smlouvě návrh ústavního zákona o referendu, to v této koaliční smlouvě je a můžeme říct, že se dokument snaží řešit spoustu současných problémů, jako je např. korupce, nulový hospodářský růst nebo nezaměstnanost,“ podotkl Fiala. 

Poslanecký klub sice o případném hlasování o důvěře vládě ještě nejednal, podle Fialy je ale varianta aktivní podpory pravděpodobná. Pak prý ale hnutí bude pečlivě sledovat, jak koaliční strany smlouvu plní. Navíc podle něj dokument neobsahuje některé důležité body: „V koaliční smlouvě nám chybí např. razantnější odmítnutí zvýšení daní, ústavní dluhová brzda a také ta nejdůležitější věc, což je trestní a hmotná odpovědnost politiků a jejich odvolatelnost.“  

Podle místopředsedy ODS Jiřího Pospíšila obsahuje koaliční smlouva některé návrhy, se kterými souhlasí i občanští demokraté. Pospíšil prý osobně vítá, že chce vznikající vláda pokračovat v přípravě nového zákona o státním zastupitelství. „To je třeba příklad, a je jich tam více, kdy se budeme snažit být ve vztahu k vládě sice oponenty, ale věcnými oponenty – nabízet vlastní řešení,“ uvedl Pospíšil. Na druhou stranu ale vláda nemůže počítat s podporou ODS, strana podle něj nesouhlasí např. s omezením paušálů pro drobné podnikatele. 

Místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek pak kritizoval to, že koaliční část smlouvy obsahuje tolik věcí, že na ně nezbydou peníze. Navíc je prý dokument příliš obecný – Ženíškovi tam chybí více konkrétních návrhů: „Před volbami byly po celé republice slogany, jak je vše špatně a jak se vše musí dělat jinak, a z tiskové konference jsem postřehl pouze výroky předsedů stran, že se budou seznamovat s resorty, že se bude sestavovat tým a že se musí hledat úspory.“

Miroslav Kalousek: Koaliční smlouva si odporuje (zdroj: ČT24)

Podpisem koaliční smlouvy končí několikaměsíční vyjednávání o sestavení nové vlády, v níž by mělo zasednout 17 členů ze sociální demokracie, hnutí ANO a KDU-ČSL. Jeden originál podepsané smlouvy předseda ČSSD Bohuslav Sobotka odnese na Hrad. Termín schůzky ale ještě stanovený nebyl. Sobotka očekává, že prezident Miloš Zeman nebude se jmenováním premiéra otálet. Podle řady komentátorů by ale mohly nastat problémy u jednotlivých ministrů. Kdo všechno by měl zasednout v budoucí vládě, najdete zde

Vydáno pod