Pravoslavní slaví Vánoce, jen do Prahy se sjelo 200 tisíc Rusů

Moskva/Praha - Pravoslavní křesťané v Rusku a dalších zemích slaví v těchto dnech Vánoce. V katedrále Krista Spasitele v Moskvě mohli věřící zhlédnout jedinečnou relikvii, takzvané dary Tří králů. Také pravoslavné kostely po celé České republice sloužily sváteční mši. Jen do Prahy letos přijelo slavit druhý největší křesťanský svátek podle odhadů na 200 tisíc Rusů. V Česku se k pravoslaví hlásí více než 100 tisíc věřících.

Do Prahy letos přijelo oslavit pravoslavné vánoce asi 200 tisíc Rusů, což je v porovnání s posledními roky rekordní počet. Pravoslavný chrám Zesnutí přesvaté Bohorodice na pražských Olšanech dnes doslova praskal ve švech. Na vánoční bohoslužbu přišlo asi dvě stě lidí. Jelikož se dovnitř nevešli, museli někteří postávat venku. Bohoslužby se také účastnili Ukrajinci, Bulhaři či Srbové, kteří v Česku delší dobu pobývají.

Tisíce věřících dorazily i do největších tuzemských lázní v Karlových Varech. Ve městě je tolik turistů jako na vrcholu lázeňské sezóny.

Putin si na bohoslužbu odskočil do Soči

Pravoslavné Vánoce se v Česku slaví i jinde. Po čtyřicetidenním půstu je oslavili v noci ze 6. na 7. ledna také starostylní pravoslavní věřící v Jezdovicích na Jihlavsku. Přibližně tři desítky lidí se zúčastnily podvečerní bohoslužby, následované zkrácenou jitřní bohoslužbou. Kolem půlnoci vyvrcholí oslavy pravoslavných Vánoc v tamním misijním chrámu řecké starostylní pravoslavné církve svatého Jana Šanghajského a Sanfranciského svatou liturgií.

Pravoslavným Vánocům předchází čtyřicetidenní půst, který začíná 28. listopadu. O půlnoci ze 6. na 7. ledna se konají slavnostní bohoslužby, druhý vánoční den je věnován mariánskému kultu. Juliánský kalendář, který kromě ruské uznává například i srbská, gruzínská a jeruzalémská pravoslavná církev, platil v Rusku oficiálně až do roku 1918. Kalendář zavedený ještě před naším letopočtem Juliem Caesarem začal jinde ve světě už v 16. století nahrazovat novější gregoriánský kalendář.


Včera večer v hlavním moskevském chrámu Krista Spasitele sloužil slavnostní bohoslužbu u příležitosti začínajících pravoslavných Vánoc také patriarcha Kirill. „Všem přeji prožít tento den v míru, klidu, tichu, abychom nabrali síly a koncentraci. Ať sváteční nálada, pokojná a klidná, navštíví všechny, naši vlast, celou historickou Rus. Konflikty, nedorozumění, občanské střety, politické spory a ekonomické potíže, to vše ať odložíme stranou,“ pronesl během bohoslužby patriarcha.  

Bohoslužby už tradičně vysílaly hlavní státní televize v přímém přenosu. Prezident Vladimir Putin nicméně jako obvykle dal přednost vánoční bohoslužbě mimo metropoli: tentokrát zašel do nově postaveného kostela v Soči, dějišti nadcházející zimní olympiády. Letošní Vánoce se asi zapíší do paměti věřících možností zhlédnout v katedrále Krista Spasitele jedinečnou relikvii, takzvané dary Tří králů. Ty vůbec poprvé do ciziny zapůjčil klášter z řecké posvátné hory Athos, kde se podle legendy zachovalo zlato, kadidlo a myrha, přinesené před dvěma tisíciletími východními mudrci do Betléma k Ježíškově kolébce.

  • Za sovětské éry režim oslavy Kristova zrození de facto zakazoval a vánoční předávání dárků se přesunulo do oslav příchodu nového roku. Tato tradice se zachovala dodnes, i když pravoslavné Vánoce jsou od počátku 90. let v Rusku státem uznávaným svátkem.
Video Kněz Beránek o pravoslavných Vánocích
video

Kněz Beránek o pravoslavných Vánocích