Jurečka se Zemana nebojí

Praha - Prezident Miloš Zeman se v pátek sejde s předsedou ČSSD Bohuslavem Sobotkou a očekává se, že se také vyjádří ke jménům jednotlivých kandidátů na ministry. „Já osobně očekávám, že pokud pan prezident určil jako hlavní kritérium odbornost, tak v mém případě, pokud si prostuduje můj životopis, by problém mít neměl,“ řekl ve středečním Interview Daniely Drtinové 1. místopředseda KDU-ČSL a kandidát na ministra zemědělství Marian Jurečka.

Kromě práce politika se Jurečka stará o rodinnou farmu, na které hospodaří. Působil také v několika agrochemických společnostech. „Pohyboval jsem se v zemědělství od dětství, mám vystudovanou střední i vysokou zemědělskou školu a v agrární oblasti působím jak z té praktické, tak i komerční stránky,“ dodal Jurečka.

Jeho ministerskou nominaci ale kritizoval například prezident agrární komory Jan Veleba. Jurečka podle něj například nebyl v Bruselu, když se dojednávala společná zemědělská politika. Se šéfem agrární komory prý Jurečka již hovořil a rozdílné názory na některé zemědělské problémy si vyjasnili. Veleba neskrýval obavy, že by Jurečka pokračoval v politice ODS, která podle něj k zájmům většiny členů agrární komory vstřícná nebyla - především pak k velkým vlastníkům a družstevníkům. Jurečka ale poukázal na to, že pracoval nejen v malých zemědělských firmách, ale i ve velkých podnicích.

Marian Jurečka – ministerstvo zemědělství
Zdroj: ČT24, ČTK

Výroky o Zemanově „virózy“ podle Jurečky překážkou nebudou

Jurečkovu kandidaturu může údajně ohrozit ještě další fakt. Podle zákulisních náznaků by proti němu prezident mohl protestovat spíše z osobních důvodů. Aspirant na ministra zemědělství totiž jízlivě komentoval aféru prezidentovy „virózy“. „Jsou chvíle, kdy si politik nemůže dovolit přivodit virózu a namazat se jako ruský mužik,“ řekl před časem Jurečka na adresu nejisté chůze prezidenta při odemykání korunovačních klenotů. Podle vysvětlení Hradu byl za vrávoráním prezidenta jeho zdravotní stav a bolavá noha.

„Jako vážnou překážku jsem to nezaznamenal. Samozřejmě, že to panu prezidentovi vadí,“ hodnotil svůj výrok zpětně Jurečka. „Já se snažím věci, které si myslím, nejen říkat, ale i dělat,“ dodal místopředseda KDU-ČSL, který svých slov nelituje a svou nominaci nepovažuje za provokaci hlavy státu.  

Jestli vláda vydrží po celé své funkční období, si Jurečka netroufá odhadovat, uvedl ale, že by byl rád, kdyby v případě nutnosti byla KDU-ČSL schopná z vlády odejít. „Není důležité umět do vlády vstoupit, ale umět, když je potřeba, také odejít,“ řekl.

Video Interview ČT24
video

Interview ČT24

„Předpoklady, jako je odbornost či kvalifikace, ústava pro kandidáty na ministry nestanoví,“ upozornil děkan Právnické fakulty UK Aleš Gerloch.