Kauza Nečasová: Obvinění zpravodajci se stížností neuspěli

Praha - Policie ani žalobci nepochybili při vyšetřování údajného zneužití Vojenského zpravodajství. Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) zamítlo stížnost proti jejich postupu, kterou podali Ondrej Páleník, Jan Pohůnek a Milan Kovanda. Všichni tři se podle policie podíleli na sledování bývalé manželky tehdejšího premiéra Petra Nečase. Objednat si ho měla Jana Nečasová, dříve Nagyová.  

Video Obvinění zpravodajci se stížností neuspěli
video

Obvinění zpravodajci se stížností neuspěli

Obvinění si stěžovali na to, že v jejich případu byl k vypracování odborného vyjádření ohledně sledování přibrán policejní Útvar zvláštních činností. NSZ ale neshledalo napadený procesní postup nezákonným ani nedůvodným. „Byly zjištěny některé dílčí formální nedostatky předmětného opatření policejního orgánu …, tyto však neměly žádný faktický vliv na věcnou správnost vydaného opatření k vypracování odborného vyjádření,“ vysvětlila mluvčí NSZ Helena Markusová.

Někdejší šéfové Vojenského zpravodajství Kovanda a Páleník a zpravodajec Pohůnek čelí obvinění v souvislosti s údajným nezákonným sledováním někdejší manželky expremiéra Petra Nečase (ODS) Radky bez vědomí tehdejšího ministra obrany. Podle nich však nešlo o sledování, ale o obranu proti sledování, tudíž povolení ministra nebylo třeba. Svůj postup hájí tím, že měli za úkol zjistit, zda Nečasovu tehdejší manželku nesleduje někdo jiný. V té době prý disponovali indiciemi, že premiérově rodině hrozí nebezpečí.

Advokáti obviněných si Nejvyššímu státnímu zastupitelství stěžovali na to, že odborné vyjádření týkající se údajného sledování zpracoval policejní Útvar zvláštních činností, přestože pracuje odlišně než armáda. „My jsme namítali, že Útvar zvláštních činností je jiným útvarem, který se nemůže odpovědně vyjádřit k této vojenské problematice,“ řekl Pohůnkův advokát Michal Hráský. Dodal však, že si nakonec nechali vypracovat vlastní znalecký posudek od odborníků z armády, který založili do spisu.

Sledování Nečasovy tehdejší manželky Radky podle žalobců zosnovala a usměrňovala šéfka Nečasova kabinetu Jana Nagyová, jež se za bývalého předsedu vlády nedávno provdala. Představitelům vojenské tajné služby podle obvinění dala fotografii i adresu Nečasovy ženy a na sledování se prý bez vědomí ministra obrany domluvila s generály Páleníkem a Kovandou. Na trestné činnosti se prý na její přání podílel i plukovník Pohůnek.