Svíčky a slib věrnosti: Češi patří do elitního univerzitního spolku

Praha – České vysoké učení technické (ČVUT) už rok umožňuje svým studentům získávat prestižní stipendia a šanci pro vstup na americké univerzity. Pražská fakulta se jako druhá v Evropě zapojila do mezinárodní sítě nejlepších škol zaměřenou na počítačové vědy – čestné společnosti Upsilon Pi Epsilon (UPE). V sekci je v současnosti 47 studentů s nejlepšími výsledky. Spolek si navíc stále uchovává atmosféru výjimečnosti. Noví členové například přísahají věrnost při svíčkách. Stejným rituálem prošel i spoluzakladatel Applu Steve Wozniak nebo tvůrce jednoho z nejpoužívanějších programovacích jazyků C++ Bjarne Stroustrup.

Video Přijímací rituál nových členů univerzitního spolku UPE
video

Přijímací rituál nových členů univerzitního spolku UPE

Přijímací rituál nových členů univerzitního spolku UPE

ud, 10.1.2014

Členové UPE James Comer a Tomáš Černý hovoří o významu sítě pro české studenty

Přísná kritéria pro vstup umožní každý rok přijmout kolem 20 osob. Výměnou je šance získat stáž a v budoucnu třeba i stálý post ve firmách jako Google, IBM nebo Microsoft. Už v premiérovém ročníků členství se také několik studentů počítačových věd ČVUT dostalo na americké univerzity. Členství v mezinárodním sdružení ale dává i možnost zvát na přednášky zahraniční akademiky nebo zástupce prestižních firem. Obohacování zkušeností tedy funguje i opačně. Jedna ze studentek se například už stihla s pražskými kolegy podělit o zkušenosti ze stáže v Googlu.

„Původním cílem bylo založit organizaci, která by dokázala obměňovat výborné studenty v oboru počítačové vědy po celém světě,“ představil ve vysílání ČT profesor čestný předseda James Comer. V roce 1967 byl u zrodu celého projektu. Od té doby UPE kromě amerických univerzit přijala i vysoké školy z Mexika, Japonska nebo Bulharska – a od minulého roku i pražskou ČVUT.

Českou sekci pomohl založit mladý akademik

Za fakt, že čeští studenti IT nyní mohou proklouznout mezi světovou elitu, v mnohém mohou vděčit Tomáši Černému. Mladý akademik, v současnosti působící přímo na katedře počítačů, měl možnost individuálně studovat ve Spojených státech a byl do UPE sám přizván. „Když jsem se vrátil do Česka a začal jsem pracovat na katedře počítačů na FEL ČVUT, tak jsem si říkal, že kolem mě je mnoho talentovaných studentů a já bych chtěl, aby měli podobné podmínky, jako jsem měl já,“ říká Černý. A tak oslovil Comera s tím, zda by bylo možné založit českou sekci.

Z vlastních zkušeností tvrdí, že studium na spřátelených univerzitách je kvalitou srovnatelné. „Je to hlavně anglický jazyk, který naši studenti opravdu potřebují, a jakmile toho dosáhnou, tak není žádný rozdíl. To studium, které my jim nabízíme, je velice podobné,“ dodává s tím, že hlavním rozdílem je možnost individuálního přístupu. „Já mohu srovnat univerzitu, která byla menší, takže já jsem tam měl prakticky stejný počet studentů jako kantorů. U nás je těch studentů mnohem víc, takže možná ten osobní kontakt je něco, co by bylo pro ty studenty zajímavé,“ dodává.

Spoluzakladatel UPE James CornerJames Comer, čestný předseda UPE:

„Naším cílem je odměňovat studenty, kteří studují informatiku a jsou nejlepší v tomto oboru. Studenti, kteří jsou členy UPE, budou nejspíš spoluvytvářet špičkovou technologii, která se bude používat v horizontu 10 až 15 let.“