Kalousek: Služební zákon nepodpoříme, je dělán pro Babiše

Praha – Poslanci příští týden na mimořádné schůzi projednají služební zákon. Schválení novely alespoň v prvním čtení stanovil prezident Miloš Zeman jako podmínku pro jmenování Andreje Babiše ministrem financí. „TOP 09 v žádném případě nezvedne ruku ani pro program mimořádné schůze. Řekněme si otevřeně, o co opravdu jde. Nejde o služební zákon, jde o faktické zrušení lustračního zákona na ministerstvech, což považujeme za alarmující,“ uvedl Miroslav Kalousek v Interview Daniely Drtinové. „Celé ministerstvo tak může být ovládané rozhodnutími bývalého estébáka, ať to bude kdokoliv,“ dodal Kalousek.

Koalice sociálních demokratů, hnutí ANO a lidovců chce na mimořádné sněmovní schůzi 21. ledna přijmout v prvním čtení zákon o státní službě. Schválení novely alespoň v prvním čtení totiž prezident stanovil jako podmínku pro jmenování Andreje Babiše ministrem financí. 

Přijetí zákona o státní službě bylo ale také jednou z podmínek vstupu Česka do Evropské unie. Čeští zákonodárci sice příslušnou normu schválili už v roce 2002, v praxi se z ní ale začalo využívat jen málo. Účinnost zákona politici celkem pětkrát odsunuli. Hlavním důvodem byla vysoká finanční náročnost změn. Zákon totiž počítal se zvýšením platů úředníků, což mělo dle propočtů Nečasovy vlády, které však Rekonstrukce státu zpochybňuje, vyjít na 8 miliard korun.


„Ta schůze je svolaná na mimořádný termín a je projednáván zákon ve zrychleném procesu prostě proto, aby se vyhovělo podmínce pana prezidenta, že projde-li to prvním čtením, nebude muset předseda ANO předložit negativní lustrační osvědčení, čehož není schopen, neboť to byl agent Státní bezpečnosti. On mít negativní lustrační osvědčení nikdy nebude,“ uvedl místopředseda TOP 09 a předseda poslaneckého klubu Miroslav Kalousek. (O tom, zda Babiš aktivně spolupracoval s StB, bude teprve rozhodovat slovenský soud. Více čtěte zde.) TOP 09 proto podle Kalouska předložený návrh nepodpoří. 

Návrh, který se bude 21. ledna projednávat, podle Kalouska „mírně oprašuje zcela nepřijatelný návrh“ z roku 2002, který jak pravice, tak levice odkládají. "Pak je ve hře návrh naší vlády (Nečasova vláda přinesla svůj návrh služebního zákona, právníci jej ovšem kritizovali a nakonec spadl pod stůl, protože vláda předčasně skončila, poz. red.) a je ve hře návrh, který bude projednávat ve středu Rusnokova vláda," řekl Kalousek. 

„Buď budeme pracovat s předlohou vlády v demisi, nebo se pokusíme oživit náš návrh, protože služební zákon je potřeba, je nezbytný a my ho chceme. S návrhem z roku 2002 ale pracovat nechceme, protože je neopravitelný. Ale každá ta verze vyžaduje společnou práci ve sněmovně,“ dodal Kalousek.

Video Interview ČT24
video

Interview ČT24

Interview ČT24

Profilový rozhovor s významnou osobností, která má co říci k aktuálnímu dění v ČR nebo ve světě

Jaký má Zeman vliv na jednotlivá ministerstva?