Nepodceňte prevenci: Pojišťovny začaly zvát na screening

Praha - Zdravotní pojišťovny začaly rozesílat v celonárodní screeningové akci zvací dopisy na vyšetření rakoviny prsu, děložního hrdla a tlustého střeva a konečníku. V následujících dnech dostane pozvánku přes 150 tisíc lidí, kterých se preventivní vyšetření týkají, ale nechodí na ně. Nejvíc dopisů - téměř 100 tisíc - rozesílá Všeobecná zdravotní pojišťovna.

Zvací dopis obdrží celkem 1,85 milionu lidí pojištěných u některé ze sedmi českých zdravotních pojišťoven. Pokud na vyšetření nepřijdou, dostanou dopis znovu. „V těchto dnech se rozesílají první dopisy. Jsou to lidé, kteří spadají do jednotlivých věkových skupin, nebyli v posledním období na pravidelné prohlídce a mají v lednu narozeniny,“ uvedl prezident Svazu zdravotních pojišťoven ČR Jaromír Gajdáček. Těm, kteří i přesto nepřijdou, žádná sankce nehrozí, upozornil. Jen do 15. ledna dostane pozvánku přes 150 tisíc lidí, kterých se prevence týká a nechodí na ni. 

Pozvánku na vyšetření rakoviny prsu dostanou ženy od 45 do 70 let a rakoviny děložního hrdla od 25 do 70 let a na vyšetření rakoviny tlustého střeva a konečníku muži i ženy od 50 do 70 let. Dopis je adresován těm, kdo na prevenci nechodí, očekávat ho mohou od ledna 2014 do června 2015.


Společný projekt zdravotních pojišťoven a ministerstva zdravotnictví by měl vedle zvýšení účasti na screeningu zvýšit také zájem obyvatel o prevenci rakoviny obecně a podpořit aktivní přístup občanů k vlastnímu zdraví. Součástí proto je i celorepubliková informační kampaň. 

  • Prezident Svazu zdravotních pojišťoven ČR Jaromír Gajdáček: „Lidé by si měli uvědomit, že zdraví je pro ně to nejcennější. My je nechceme strašit, naopak. Až ten člověk zjistí, že je zdráv, je to pro něj ta nejlepší informace. Naopak pokud se dnes onemocnění objeví v raném stádiu, ve velmi vysokém procentu je ta nemoc řešitelná. Pokud přijdete do nemocnice s rozbujelým nádorem, tak už potom nezbývá než počítat měsíce.“

S dopisem se klient objedná ke svému praktickému lékaři, ženy se mohou objednat také u gynekologa. Lékař pak buď sám provede vyšetření, nebo vypíše žádanku na vyšetření ve specializovaném centru, kam se klient objedná. Preventivní vyšetření je bezplatné, hradí je zdravotní pojišťovny. Klienti nehradí ani třicetikorunový regulační poplatek.

Video Gajdáček: Nepodceňte prevenci, v raném stadiu je nemoc dobře léčitelná
video

Gajdáček: Nepodceňte prevenci, v raném stadiu je nemoc dobře léčitelná