Poprvé od Paroubka. ČSSD získává zpět premiérské křeslo

Praha – Po necelých osmi letech v opozici usedne sociální demokrat v křesle předsedy vlády - a proměna to bude výrazná. Zatímco posledním premiérem za ČSSD byl kontroverzní a rázný Jiří Paroubek, nyní se jím stane spíše konsenzuální Bohuslav Sobotka. Prezident Miloš Zeman ho jmenuje premiérem ve tři hodiny odpoledne. Sociální demokraté hlavu státu vyzvali, aby bez větších odkladů jmenovala i celý trojkoaliční kabinet.

Když byl sociálnědemokratický politik naposledy pověřen sestavením vlády, psal se 25. duben 2005. ČSSD tehdy procházela hlubokou vnitřní krizí způsobenou aférou kolem financování bytu jejího předsedy Stanislava Grosse a k Václavu Klausovi na Pražský hrad zamířil pro jmenování premiérem Jiří Paroubek, do té doby nepříliš výrazný ministr pro místní rozvoj.

„Tyto dny určitě nebudou patřit mezi období, na která budeme rádi, s hrdostí a s pýchou vzpomínat,“ konstatoval tehdy prezident Klaus – Jiří Paroubek byl totiž v pořadí již třetím sociálním demokratem, který měl vést vládu v průběhu jediného volebního období. Prezidentovi tehdy poděkoval za to, že působil „v rámci a v duchu ústavy“.

Kontroverzní politik nakonec stál v čele Strakovy akademie bezmála rok a půl (do 4. září 2006). A poprvé od toho dne by dnes sociální demokraté měli získat premiérský post znovu. Ve tři hodiny odpoledne přijme Miloš Zeman na Pražském hradě jejich šéfa Bohuslava Sobotku, aby ho formálně jmenoval premiérem.

Užší vedení ČSSD dnes také doporučilo pro volby do Evropského parlamentu sociologa Jana Kellera, jehož kandidaturu podporoval i předseda strany a budoucí premiér Bohuslav Sobotka. (více čtěte zde). „Jan Keller je jedna z našich nejvýraznějších nezávislých osobností s levicovými názory, která se velmi úspěšně prosazuje ve veřejném životě. Přitom se dlouhodobě shoduje s programovými prioritami ČSSD,“ uvedl Sobotka.

ČSSD podle něj bude chtít posílit vliv Česka v EU. „Chceme zůstat hybnou silou integrace a udržet evropský sociální model. Věřím, že Jan Keller bude úspěšným lídrem kandidátky ČSSD a pomůže nám tyto priority v Evropské unii prosadit,“ dodal Sobotka. Keller v zaslaném prohlášení uvedl, že si váží důvěry, kterou mu ČSSD dala. V Evropském parlamentu by se chtěl věnovat především školství a vzdělanosti.

Sobotka: Je to důležitý den pro mě i pro stranu

Designovaným předsedou vlády se Bohuslav Sobotka stane 83 dní od voleb - jedná se o nejdelší dobu v historii České republiky, která od hlasování občanů do jmenování ministerského předsedy uplynula (Jak dlouho země v minulosti čekala na premiéra? Čtěte víc). „Pro mne osobně je to důležitý den a myslím, že je to důležitý den i pro sociální demokracii, protože po sedmi letech, kdy jsme byli v opozici a kdy jsme kritizovali chyby pravicových vlád, teď začínáme dostávat možnost k tomu, abychom mohli pracovat pro naši zemi tak, jak jsme si vždycky představovali,“ konstatoval sám Sobotka.

Poté, co se šéf ČSSD stane předsedou vznikající vlády, se chce Zeman osobně setkat se všemi kandidáty na ministry. Dopředu avizoval, že k některým z nich má výhrady, a šéfa ČSSD vyzval k tomu, aby mu nabídl „jiný glóbus“, čili možné alternativy; trvá totiž na tom, že prezident není stroj na podpisy a v případě pochyb ministra jmenovat nemusí. „Návrh není něco, co musíte automaticky akceptovat,“ prohlásil na nedávné tiskové konferenci.

Video Bohuslav Sobotka bude jmenován premiérem
video

Bohuslav Sobotka bude jmenován premiérem

Bohuslav Sobotka bude jmenován premiérem

17.01.2013 - 7,00

Komentář politologa Stanislava Balíka ke kompetencím prezidenta

Vstup Fiipa Horkého

Hamáček: Na Zemanovy výhrady netřeba reagovat

To ovšem pro změnu odmítá vládní koalice. „Podle mého názoru a podle názoru valné části ústavních právníků proto, aby prezident republiky v našem parlamentním systému odmítl kandidáta do vlády, musí existovat vážné zákonné nebo vážné ústavní důvody,“ prohlásil budoucí premiér. Větší váhu podle něj prezidentovi nedává ani fakt, že byl poprvé zvolen v přímé volbě. Podle Sobotky přímo zvolení prezidenti v okolních státech, například na Slovensku a v Rakousku, politickým stranám do sestavování kabinetu nezasahují.

Obdobně potom hovoří i další sociální demokraté. „Nevidím důvod, aby Bohuslav Sobotka ustupoval nebo nějak zásadněji reagoval na výtky pana prezidenta,“ konstatoval v Hyde Parku šéf dolní komory Jan Hamáček. „Politickou odpovědnost za vládu nenese prezident republiky, ale předseda vlády, koaliční strany i Poslanecká sněmovna, pokud vládě vysloví důvěru.“

Hamáček proto věří, že celý kabinet prezident jmenuje v horizontu několika dní, a ukončí tak bezmála půlroční působení Rusnokova kabinetu, jenž ve sněmovně nedostal důvěru. „Očekávám, že bezprostředně po jmenování, v pondělí, v úterý, předá Bohuslav Sobotka panu prezidentovi oficiálně seznam navržených ministrů, a byl bych rád, kdyby pan prezident, zase v řádu dní, vládu jmenoval tak, aby mohla v únoru předstoupit před Poslaneckou sněmovnu se žádostí o důvěru.“

Video Hyde Park ČT24
video

Hyde Park ČT24