Sobotka: Po letech kritizování máme možnost všechno napravit

Praha - Jedním z prvních kroků vlády designovaného premiéra Bohuslava Sobotky bude dvoumiliardová injekce pro lůžková zdravotnická zařízení, kterým by tak měl být vykompenzován výpadek poplatků za hospitalizaci. Sobotka to řekl ve vůbec prvním rozhovoru v této funkci, který poskytl MF Dnes. Během několika měsíců je prý také nutné garantovat plnou funkčnost úřadu práce. Podle Sobotky má nyní sociální demokracie po sedmi letech pouhého kritizování „možnost předvést, že se to dá všechno napravit“.

Dvoumiliardová kompenzace pro lůžková zdravotnická zařízení bude podle Sobotky jeden z prvních úkolů pro ministra zdravotnictví. Ministryně práce a sociálních věcí pak bude muset co nejdříve garantovat plnou funkčnost úřadu práce, aby se úřady vrátily k aktivní politice zaměstnanosti. „Chceme udělat inventuru toho, jaké peníze ještě můžeme přesunout v rámci operačních programů EU, abychom o ně nepřišli,“ řekl Sobotka.

Michaela Marksová-TominováMichaela Marksová-Tominová, kandidátka na ministryni práce v Událostech, komentářích:

„Úřady práce jsou ve špatném stavu. Valorizace důchodů nefunguje. Je třeba definitivně zrušit druhý pilíř a zároveň v rámci odborné skupiny nastartovat a vymyslet penzijní reformu tak, aby měla smysl.“


Přijetím služebního zákona chtějí podle Sobotky sociální demokraté nejen odstranit z cesty překážky jmenování nové vlády, ale také zajistit funkční zákon o státní službě, který ochrání odborný charakter státní správy. „Nejpozději 1. ledna 2015 naše státní správa přejde do civilizovaného systému státní služby a ministerstva po každých volbách už nebudou cílem nájezdu zájmových skupin,“ uvedl.

Bohuslav Sobotka (ČSSD)Bohuslav Sobotka hodinu a půl po svém jmenování pro MF Dnes:

„Je to hektické a bude to hektické minimálně několik dalších měsíců. Sociální demokracie byla sedm let v opozici. Zatímco v minulosti jsme pouze kritizovali, teď máme možnost předvést, že se to dá všechno napravit.“


Sobotka také představil svůj nejužší tým. Premiérovy poradce povede expremiér Vladimír Špidla. Šéfem Úřadu vlády bude nestraník Pavel Dvořák, který posledních čtrnáct let strávil ve funkci tajemníka pověřeného úřadu ve Slavkově u Brna. Šéfkou sekretariátu se stane Běla Hejná, tajemníkem pro Evropu Tomáš Prouza. „Počítám s tím, že mluvčím bude Martin Ayrer, s nímž spolupracuji v ČSSD,“ uvedl budoucí premiér.

Spekulace o odbornosti sociálnědemokratických kandidátů na ministerské posty Sobotka vyvrátil. „Bakalářský titul pana Chovance prošel dvojím stupněm prověřování, jak v rámci správního řízení, tak ze strany rektorky příslušné vysoké školy, a titul mu byl ponechán,“ obhajoval svého kandidáta Sobotka. Jan Mládek, který čelí prezidentově kritice za to, že nedostal bezpečnostní prověrku, by o ni měl znovu požádat.

Vládní koalice po podpisu koaliční smlouvy
Zdroj: ČTK
Autor: Michal Doležal

S podporou komunistů vláda počítat nemůže

Po sedmi letech v opozici usedne opět na premiérské křeslo lídr ČSSD. Bohuslav Sobotka se stal předsedou vlády po rekordně dlouhé době. Od voleb do sněmovny uběhlo 83 dnů. Zemi ale začne spravovat až poté, co prezident jmenuje jeho ministry. Ačkoliv má prezident k řadě kandidátů výhrady, Sobotkovi slíbil, že vládu jmenuje do konce měsíce.

Prezident se do té doby bude chtít se všemi kandidáty sejít. Zvát si je bude na Pražský hrad postupně během příštího týdne. V sídle vlády ale zatím pořád ještě úřaduje tým Jiřího Rusnoka. Členové budoucí vlády ČSSD, ANO a lidovců se shodují na tom, že by úřednická vláda v demisi již neměla dělat žádné zásadní kroky.

Koalice má ve sněmovně zajištěnou podporu 111 hlasů, které by měly novému kabinetu stačit k vyslovení důvěry, o níž hodlá požádat tři týdny po svém jmenování. S hlasy komunistů ale počítat nemůže - v České televizi to včera řekl předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik.