Kuba: Fatální chybou ODS bylo, že Topolánek stál u projektu TOP 09

Olomouc - Krize ODS není problém posledního roku ani problém jedné nebo dvou afér, je to problém dlouhodobý. Preference strany klesají již od roku 2006, kdy byla sestavena vláda za podpory dvou poslanců ČSSD, vláda, ve které si Strana zelených se šesti poslanci vyvzdorovala čtyři ministerská křesla a donutila ODS k silným programovým ústupkům. Tak úřadující předseda ODS Martin Kuba pojmenoval počátek pádu ODS, který vyvrcholil nejhorším volebním výsledkem v historii strany. Za jednu z fatálních chyb považuje, že Mirek Topolánek coby předseda strany stál u zrodu projektu TOP 09, která ve výsledku spíše s ODS bojuje, než spolupracuje.

Podle Martina Kuby si ODS podporou projektu TOP 09  sama vytvořila politického soupeře na pravici.Druhou chybou Topolánka, která rovněž ovlivnila občanské demokraty, bylo, že tehdejší předseda ODS nazval svou vnitrostranickou opozici „kmotry“. „Jsem přesvědčen, že žádná aféra nepoškodila ODS víc než to, že jsme začali toto slovo používat. A co poškodilo ODS nejvíc, bylo to, že jsme to slovo začali používat i v rámci vnitrostranických bojů,“ řekl Kuba ve svém projevu na kongresu ODS.

Kuba se kvůli TOP 09 opřel do Topolánka

Martin Kuba: „Považuji za závažnou chybu, že předseda ODS Mirek Topolánek stál jako sudička u projektu TOP 09. Byť ty motivy mohly být jakékoli, tak se ukázalo, že TOP 09 není naším přirozeným partnerem, ale legitimním politickým soupeřem, který s námi naprosto tvrdě bojuje o každého pravicového voliče. Jestliže náš předseda stál u zrodu tohoto projektu, považuji to za jednu ze zásadních fatálních chyb, které ODS udělala.“

Helena Langšádlová, místopředsedkyně TOP 09 se nechce k výrokům Kuby nijak vyjadřovat: „Strana TOP 09 vznikla jako suverénní strana a podobné konstrukce, které říká Martin Kuba, nemám potřebu komentovat… Pokud se k některým našim vyjádřením ODS připojí, nic proti tomu nemáme.“

Jiří Pospíšil apeloval ve svém projevu na své spolustraníky, aby nedopustili, aby za opozici mluvil první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. „Miroslav Kalousek je přirozeným lídrem opozice. Pokud k tomu má ODS výhrady, musí se s tím vyrovnat sama,“ řekla k tomu v rozhovoru pro ČT24 Langšádlová.

Úřadující předseda netvrdí, že občanští demokraté nemají problémy s klientelismem, že nepodléhají lobbistům. Nicméně podle něj má takové problémy každá politická strana, a je-li u moci, tak jsou více vidět: „Problém je, že ODS se s tímto fenoménem naučila žít.“

Delegáti sledují projevy na kongresu ODS
Zdroj: Luděk Peřina/ČTK

Kuba: Lepší je na čas ztratit pozice než opustit program

Vládnutí nemá být samoúčelné, ale je to nástroj politické strany pro to, aby plnila svůj program, a to podle Kuby ODS nedokázala. Zpočátku se nechala přinutit k ústupkům od Strany zelených ve vládě Mirka Topolánka, a poté ve vládě Petra Nečase neudržela ani klíčové resorty. Nebyla tak schopna splnit to, co lidem slíbila: snížit administrativní zátěž pro podnikatele, vypočítal Kuba chyby předchozího vedení občanských demokratů. Rok 2014 by tak měl být ukázkou toho, že „je lepší ztratit pozice ve vládě než opustit program, který jsme slibovali.“

I senátor Jaroslav Kubera je přesvědčen, že ODS přišla o své voliče zejména proto, že rezignovala na svůj program. „Nechtěla kraje, připustila je, nechtěla přímou volbu prezidenta, připustila ji,“ připomněl v rozhovoru pro ČT24. Jako druhý zásadní zlom uvedl, že někteří si udělali z ODS „dobrý výtah k byznysu a spojili byznys s politikou“. A jaké by mělo být podle něj heslo ODS? „Nepodnikat a nepřekážet… Buď jsme politiky, nebo podnikateli, obojí nelze.“

Politolog Lukáš Valeš:

„ODS se na svých voličích dopustila dvojnásobné zrady. Představa, že přestaneme-li používat slovo kmotr, klientelismus vymizí, je nepředstavitelná. A druhá, horší věc: ODS svůj program nerealizovala. Co bylo vražedné zejména pro podnikatelskou část voličů ODS, byla podpora dvojnásobnému zvýšení sazby DPH. To je něco, co se ODS zapřísáhla, že se nikdy nestane.“

Úřadující předseda zároveň upozornil na paradox současné politiky. Podle něj se nyní stalo to, co bylo dlouhodobě kritizováno: propojení byznysu a politiky. Narážel tak na předsedu hnutí ANO Andreje Babiše. „Pokud toto není propojení byznysu a politiky, tak já se ptám, co tedy propojením být má?“

ODS dostala výprask, který každý čekal

Ve svém projevu Martin Kuba vyjmenoval hlavní body drtivé prohry v loňských předčasných volbách: amnestie, přímá volba prezidenta, policejní zátah na lidi spojené s ODS, Nečasův skandál a neudržení koalice kvůli poslancům ODS. „Kterou politickou stranu by takové aféry a prostředí nesložila na kolena?“ zeptal se delegátů úřadující předseda ODS Martin Kuba.

Každému, kdo v době předvolební kampaně chodil mezi lidi, muselo být jasné, že nelze čekat dobrý volební výsledek. „I mně bylo jasné, když policie vtrhla na Úřad vlády, když Petr Nečas rezignoval, když jsme neudrželi stojedničku, že je to příběh, který nemůže mít v krátkodobém horizontu dobrý konec,“ poznamenal Kuba.

ODS podle Kuby musí vytvořit jednoduchý mediálně srozumitelný program, musí změnit atmosféru uvnitř strany, z jednotlivců se musí stát tým a nesmí podlehnout iluzi, že stačí představit nové tváře: „Pokud za novou tváří nebude vidět práce, není to řešení,“ dodal.

Fiala: Rozumím ODS, ona mně. Za chvíli začnou i voliči (zdroj: ČT24)

Reakce na Kubův projev: chyběla sebereflexe, hledání viníků jinde

Politolog Lukáš Valeš ve Speciálu ČT24:

  • „Chápu, proč pan úřadující předseda mluvil těmito slovy. I on nese velkou spoluzodpovědnost, co se dělo. Ta tam ale jaksi nebyla patrná. Když jsme slyšeli, že za vše mohou policejní příslušníci, že dnes nepoužívat slovo kmotr… Je to taková snaha hledat viníka někde jinde.“
  • „Není to dobré pro jakýkoliv restart ODS. Neslyšel jsem tam sebereflexi. Jestli má tenhle kongres přinést nějakou katarzi, která je nezbytnou podmínkou, aby tato strana vůbec mohla na scéně existovat, tak tenhle projev nebyl šťastný začátek.“