Ústavní soud je na čas kompletní. Zeman jmenoval Zemánka a Musila

Praha - Prezident republiky Miloš Zeman jmenoval dva nové ústavní soudce a zkompletoval tak patnáctičlenný sbor vrcholné instance české justice. Staronovým soudcem Ústavního soudu se stává profesor trestního práva Jan Musil, nováčkem odborník na evropské právo Jiří Zemánek.

Video Prezident jmenuje Jiřího Zemánka a Jana Musila ústavními soudci
video

Prezident jmenuje Jiřího Zemánka a Jana Musila ústavními soudci

„Dovolte mi, abych vyjádřil radost na tím, že se ve vašich osobách stýká jak nezpochybnitelná odborná erudice, tak osobnostní integrita,“ prohlásil Zeman krátce po jmenování. „Chtěl bych vyjádřit přání, aby i obdobná jmenování probíhala stejným způsobem a se stejnou úctou k těm, které jmenuji.“

Mandátem jmenovaných soudců se patnáctičlenný ústavní sbor na čas zkompletoval, další tři místa se ale u nejvyšší právní autority uvolní v květnu, červnu a v září.

Oba soudce Zemanovi schválil Senát loni v prosinci, prezident je přišel na plénum dolní komory osobně podpořit. U Musila tehdy vyzdvihl skutečnost, že „odvážně“ hlasoval i proti názoru většiny svých kolegů, v případě Zemánka zdůraznil, že i v týmu Pavla Rychetského má zasedat člověk, který rozumí evropské legislativě (více zde).

Jan Musil vedl před svým nástupem k Ústavnímu soudu katedru trestního práva pražské právnické fakulty a také policejní akademii. Odborně se věnuje především kriminalistice a trestnímu právu procesnímu. V posledních letech Musil jako ústavní soudce v několika sledovaných kauzách zastával odlišný názor od většiny kolegů. Byl například pro zrušení zákona o církevních restitucích či pro úplné zrušení vládních reformních balíčků.

Jiří Zemánek vyučuje na katedře evropského práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy. V letech 1998 až 2006 byl členem Legislativní rady vlády a podílel se na přípravě vstupu ČR do Evropské unie. Vedle evropského ústavního práva zkoumá také harmonizaci právních předpisů EU a členských států. Mezi ústavními soudci vystřídá dalšího bývalého člena legislativní rady Jiřího Nykodýma, jehož mandát skončil v prosinci. Zemánek dříve uvedl, že nabídku prezidenta kandidovat na ústavního soudce příliš nezvažoval, vnímal ji jako vyvrcholení své kariéry. Doufá, že bude moci pokračovat i v akademické činnosti, byť zřejmě v omezené míře.