Zeman pojede na podzim do Číny

Praha - Prezident Miloš Zeman se chystá na podzim na státní návštěvu Číny. V dnešním vydání to uvedly Hospodářské noviny. Teprve podruhé by se tak česká hlava státu měla setkat s čínským protějškem na jeho území. Jako první do Číny zavítal Václav Klaus v roce 2004.

Na Hradě se nyní připravuje cesta, během níž by se měl Zeman setkat s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. „Pan prezident má pozvání, které předal náměstek Song Tao při přijetí v rámci česko-čínského investičního fóra a které bychom rádi využili ve spojitosti s oslavou 65. výročí bilaterálních styků v tomto roce,“ řekl HN šéf zahraničního odboru Pražského hradu Hynek Kmoníček.

S čínským vůdcem se může podle Kmoníčka Zeman neformálně setkat již za necelé tři týdny, protože se oba 7. února zúčastní slavnostního zahájení zimních olympijských her v Soči.

Plánovaná Zemanova cesta je podle listu dobrou zprávou pro řadu českých firem, které chtějí expandovat na rozvíjející se čínský trh. Kvalita politických vztahů je totiž vzhledem ke komunistickému režimu v nejlidnatější zemi světa zásadní. „Čína je sice tvrdá země, kde se musíte prosadit, ale když vlády nemají dobré vztahy, firmám to uškodí,“ uvedl viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar.

Zatímco první český prezident Václav Havel dlouhodobě kritizoval čínský komunistický režim, Zeman podobně jako Klaus zdůrazňuje, že obhajoba lidských práv nesmí poškozovat české ekonomické zájmy, poznamenaly Hospodářské noviny.