Stropnický: Prezident naznačil, že mě jmenuje. Ptal se, kolik máme tanků

Praha - Prezident Miloš Zeman zahájil sérii schůzek s kandidáty na ministry nové vlády. Jako první zamířil na Hrad předseda hnutí ANO a kandidát na ministra financí Andrej Babiš. S prezidentem mluvil o veřejných financích, dlouho prý ale řešili i resort obrany, v jehož čele má stanout místopředseda ANO Martin Stropnický. Zeman měl už dříve výhrady k jeho odbornosti. Stropnický nicméně po schůzce uvedl, že mu prezident naznačil, že by ho měl do funkce jmenovat. Sdělil mu i datum, kdy dojde ke jmenování celé vlády: „Byl jsem požádán o diskrétnost. Mělo by to ale být do konce ledna.“ Zeman dnes přijal na Hradě sedm budoucích ministrů. Všichni uvedli, že se schůzky nesly v přátelské atmosféře.  

Martin Stropnický s prezidentem mluvil hlavně o ministerstvu obrany. Konkrétně například o jeho rozpočtu nebo některých restech a úkolech, které budou před novým ministrem stát. Na otázku novinářů, zda prezidenta přesvědčil, že je vhodným kandidátem, odpověděl: „Myslím, že je zde důvod k jistému optimismu.“ Od Zemana ale prý dostal i kontrolní otázku - Kolik má Česká republika tanků? „Řekl jsem tedy, kolik jich máme. Snad jsem dostal jedničku,“ podotkl. Po všech „předcházejících palbách“ označil místopředseda ANO atmosféru na Hradě za přátelskou. „Pan prezident se docela usmíval, nabídl mi, že si mohu i zapálit,“ dodal s tím, že si s sebou raději přinesl i vojenskou knížku.

Martin Stropnický: „Pan prezident řekl, že si váží mé odvahy, což mě potěšilo. Raději by mě ale viděl na ministerstvu zahraničí, potom zmínil i ministerstvo kultury. Nakonec se ale vyjádřil v tom smyslu, že nebude klást žádnou zásadní překážku mému jmenování.“


Zeman probíral Stropnického nominaci i s Andrejem Babišem. „Pan prezident je tvrdohlavý a k panu Stropnickému má stále výhrady. Doufám ale, že jsem ho přesvědčil, že by to mělo být v pořádku,“ řekl předseda ANO po schůzce. Zemanovi podle něj vadí, že Stropnický nemá s obranou žádné zkušenosti. „Přesvědčoval jsem ho, že budeme pracovat v týmu a budeme si navzájem pomáhat. Myslím, že pan Stropnický to zvládne,“ dodal.

Babiš: Nálada byla dobrá, přinesl jsem koš Kosteleckých uzenin

Coby budoucí ministr financí mluvil Babiš se Zemanem i o veřejných financích: „Pan prezident chtěl vědět, jak to budu dlouhodobě řešit.“ Debatovalo se i o problematice eura. Zeman podle Babiše věří, že Česko splní maastrichtská kritéria pro jeho přijetí do pěti let. „Nemám problém s tím, abychom euro měli, ale bez toho, abychom ručili za závazky Řecka nebo Španělska,“ uvedl Babiš. Debata pak podle něj bude především o kurzu, který je důležitým faktorem pro nastartování ekonomiky.

Schůzka podle Babiše proběhla v dobré naládě. Prezidentovi přinesl jako dárek koš Kosteleckých uzenin, na Hradě pak vypil i sklenku bílého vína. Po předsedovi hnutí ANO zamířil za prezidentem i šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek, který je navržený na ministra bez portfeje pro vědu a inovace. K průběhu schůzky se ale odmítl vyjádřit: „Po předchozí schůzce s panem prezidentem, kdy jsem byl velmi otevřený k médiím a pak jsem to odnesl, nebudu raději nic komentovat,“ řekl novinářům.

Video Babiš: Prezident je tvrdohlavý, ale snad jsem ho přesvědčil
video

Babiš: Prezident je tvrdohlavý, ale snad jsem ho přesvědčil

Babiš: Prezident je tvrdohlavý, ale snad jsem ho přesvědčil

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš po schůzce u prezidenta

Stropnický: Prezident naznačil, že nebude klást zásadní překážky

Chovanec předal Zemanovi doklady o svém studiu

Jurečka po schůzce se Zemanem: Byla to příjemně strávená hodinka

Němeček: Domluvili jsme se, že za prezidentem občas zajdu

Schůzky na Hradě tématem Událostí

Stropnický: Rozhovor se Zemanem mě mile překvapil

Kandidát na ministra vnitra Milan Chovanec (ČSSD) popsal atmosféru u prezidenta jako velmi příjemnou. Devadesát pět procent času podle něj věnovali diskusi o resortu a problémech, které má: „Bavili jsme se o České poště, o policejním prezidentovi, o hasičích i veřejné správě.“ Chovanec Zemanovi přinesl na Hrad i doklady o svém studiu. „Strávili jsme s tím asi tak pět minut. Pan prezident si dokumenty převzal a říkal, že si je prostuduje,“ podotkl. Prezidentovi vadilo, že titul z plzeňských práv získal nestandardně rychle. Chovanec nicméně uvedl, že ze strany Zemana dnes neměl žádný signál, že by ho prezident nejmenoval. Vyjádření k jeho studiu si můžete přečíst zde.

Od kandidáta na ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL) chtěl Zeman slyšet jeho představy o nejdůležitějších krocích v resortu. Mluvili spolu například o Lesích ČR nebo zvýšení potravinové soběstačnosti Česka. „Zároveň kladl i otázky, v některých oblastech byl dobře informován. Byla to příjemně strávená hodinka,“ řekl ke schůzce novinářům. Prezidentovi přinesl jako dárek regionální uzeniny a sýry od dvou soukromých producentů z Vysočiny a Hradce Králové. „To jsou úplně jiné uzeniny,“ vtipkoval na adresu Babiše, který přinesl na Hrad Kostelecké uzeniny vlastněné skupinou Agrofert.

Prachař nevyloučil personální změny v ŘSD

Schůzku se Zemanem si pochvaloval i kandidát na ministerstvo zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD): „Měl jsem z toho moc dobrý pocit. Bavili jsme se o problémech českého zdravotnictví a o životě. Domluvili jsme se, že čas od času za panem prezidentem zajdu a budu ho informovat, jak se situace v resortu má.“ Jako poslední dnes přišel za prezidentem kandidát hnutí ANO na ministra dopravy Antonín Prachař. Zemanovi řekl, že je potřeba zajistit fungování paralyzovaného ŘSD, nevyloučil i personální změny. S prezidentem se shodli na potřebě napojení českých dálnic na komunikace v Evropské unii. Prachař zmínil zejména dálniční spojení s Rakouskem. Tématem byl i Zemanem podporovaný kanál Dunaj-Odra-Labe. Podle Prachaře potřebuje podobně velký projekt konsenzus všech zainteresovaných států.

Prezident Miloš Zeman na facebooku označil všechna dnešní jednání s kandidáty do vlády za korektní a ocenil ty, kteří se problematikou resortu zabývali dlouhodobě. Zejména to podle něj platí pro kandidáta na ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) a uchazeče o křeslo ministra dopravy Antonína Prachaře (ANO). Němeček přes osm let vedl Fakultní nemocnici Ostrava, Prachař řídil dopravní firmu a byl mimo jiné viceprezidentem sdružení ČESMAD Bohemia.


Podpis koaliční smlouvy
Zdroj: ČTK
Autor: Michal Doležal

Zeman již dříve uvedl, že k některým nominantům má výhrady a že jmenování lidí, které mu navrhne premiér, nepovažuje za automatické. Designovaný premiér Bohuslav Sobotka se s prezidentem sešel naposledy v pondělí, kdy mu oficiálně předal seznam kandidátů na jednotlivé resorty. Od Zemana ale podle svých slov neměl žádné relevantní signály, že by nechtěl některého ze členů vlády jmenovat.

Poslední kandidáti na ministry přijdou na Hrad příští úterý

Další setkání s kandidáty do budoucí vlády budou pokračovat i ve čtvrtek, poslední adepti na ministry by měli přijít na Hrad příští týden v úterý.

Plán schůzek u prezidenta

  • 23. 1. 2014

12:00 Jan Mládek
13:30 Marcel Chládek
14:30 Věra Jourová
15:30 Helena Válková
16:30 Richard Brabec
17:30 Daniel Herman
18:30 Michaela Marksová-Tominová

  • 28.1.2014

16:30 Lubomír Zaorálek
17:30 Jiří Dienstbier