Kam zamíří čeští vojáci? Do Afghánistánu, do Mali, na Sinaj

Praha - Stovky tuzemských vojáků by měly v letech 2015 a 2016 působit v zahraničních misích v Afghánistánu, na Mali a na Sinajském poloostrově. Počítají s tím plány misí, na kterých momentálně pracují specialisté generálního štábu české armády.

Zdroj: Armáda ČR Autor: Jana Růžičková

Ročně vydá Česká republika na mírové mise asi jeden a půl miliardy korun - což je necelých 5 procent armádního rozpočtu. Celkem by v zahraničních misích mělo být od příštího roku maximálně 600 českých vojáků; zahraniční mise české armády ovšem ještě musí schválit obě komory parlamentu, v Poslanecké sněmovně se má toto téma začít projednávat začátkem března.

Řekli o zahraničních misích:

  • náčelník Generálního štábu AČR Petr Pavel: Bezpečnost naší republiky se v dnešní době nedá zajišťovat na hranicích České republiky.
  • kandidát na ministra obrany Martin Stropnický: Je to jedna z těch absolutních priorit, co se týká naší armády, protože jde o potřebný podíl na našem aliančním členství. Připouštím i variantu, že bude platit tak, jak je navržen.

Afghánistánu by se měli čeští vojáci soustředit na výcvik a podporu tamních ozbrojených složek; na letišti v Kábulu by cvičili speciální síly a posádky vrtulníků. „Budeme určitě i nadále chtít pokračovat ve výcviku a přípravě leteckého a technického personálu pro vzdušné síly Afghánistánu, kde je ještě hodně práce do roku 2017,“ potvrdil náčelník Generálního štábu AČR Petr Pavel.

Dalších 150 mužů a žen v českých uniformách má pokračovat ve střežení letecké základny Bagram, což podporuje i prezident Miloš Zeman. „Uvědomuji si, že čeští vojáci jsou cosi jako předsunutá hlídka,“ prohlásil při své víkendové návštěvě Středního východu s poukazem na boj proti mezinárodnímu terorismu. „Čím více bude al-Káida v Afghánistánu potlačována, tím menší riziko, že dorazí i do Prahy.“

Čeští vojáci slouží v Afghánistánu v rámci mise ISAF od roku 2002, mandát mají schválený do konce roku 2014. V zemi by jich mělo v tomto roce působit asi 270. Po roce 2014 by na současnou operaci ISAF měla navázat mise Resolute Support, jejíž přesný obrys zatím není znám. V Afghánistánu se zatím vystřídalo téměř 5 000 českých vojáků a v důsledku války jich pět zahynulo.


Výcviková mise české armády má také pokračovat v africkém Mali. Místní vojenské jednotky by tam mohlo trénovat až 250 českých instruktorů. Český vojenský letoun CASA by měl také létat na Sinajském poloostrově. Hlavní úkolem je sledování hranice mezi Izraelem a Egyptem. O vyslání vojáků na Golanské výšiny nebo do evropské mise ve Středoafrické republice se zatím neuvažuje.

Video Mise českých vojáků: Afrika, Blízký i Střední východ
video

Mise českých vojáků: Afrika, Blízký i Střední východ

Stropnický chce znovu projednat zákon, který zvyšuje platy v armádě

Podle deníku Právo chce kandidát na ministra obrany Martin Stropnický (ANO) znovu projednat zákon o vojácích z povolání, který zavádí kariérní řád vojáků a také jim zvyšuje platy. Zákon už schválila Rusnokova vláda, podle Stropnického však bude muset být projednán znovu. „To je zákon, který nemůže jít legislativním procesem tak rychle, jak si generál Picek představoval“, cituje Právo. 

S tím ale nesouhlasí vedení armády – Picek prý minulý týden na Stropnického naléhal, aby zákon v parlamentu prosadil, protože ho považuje za klíčový. Ministerstvo obrany už ve svém rozpočtu pro letošní rok se schválením zákona počítá – podle Práva by se měl průměrný plat vojáka zvýšit z 23,5 tisíce na 26 tisíc korun. Polepšit by si měli hlavně vojáci v nižších pozicích.