Fiala: Vládní plán doma raději nezkoušejte

Praha – Nástup nové vlády představuje špatnou zprávu pro živnostníky a podnikatele, koaliční smlouva si protiřečí a nenabízí řešení. V den jmenování kabinetu Bohuslava Sobotky (ČSSD) to řekl předseda ODS Petr Fiala. Vytyčené náklady na sociální politiku podle něj nastupující vláda nemůže dlouhodobě ufinancovat. ODS pod jeho vedením prý bude po dobu éry Sobotkovy vlády připomínat a prosazovat rozumnou a odpovědnou politiku.

„Trojka bývá považována za příznivé číslo, to ale není případ této vlády,“ začal předseda ODS Petr Fiala narážkou na počet koaličních stran. Má zato, že všichni, kdo očekávali nějakou změnu po volbách, musejí být nyní zklamáni. Přes sílu podpory v parlamentu trvalo prý sestavení vlády neúměrně dlouho.

Fiala se dnes také sešel se svými předchůdci v čele ODS - exprezidentem Václavem Klausem a expremiérem Petrem Nečasem. Fiala to uvedl na Twitteru. Nečas mu prý řekl, že „bude první bývalý předseda ODS, který svému nástupci  nebude okopávat kotníky“. O setkání s Klausem Fiala píše, že to byl „přátelský rozhovor o ODS a současné politické situaci“. Příští týden se Fiala sejde s dalším bývalým premiérem Mirkem Topolánkem. 

Fiala se pozastavil nad otázkou, jakou roli asi bude v tomto volebním období hrát prezident Miloš Zeman. „Pan prezident přijal úlohu vládního personalisty a všechny kandidáty přezkoušel. Ale také si kladl podmínky, za kterých je ochoten vládu jmenovat,“ zmínil nový šéf ODS a zopakoval peripetie se schvalováním služebního zákona, což bylo jen plnění Zemanovy podmínky jmenování Andreje Babiše ministrem financí. „Bude to vláda prezidenta Zemana a pana Babiše, nebo vláda parlamentní většiny v čele s premiérem Sobotkou?“ zamýšlí se Fiala. 

Koaliční smlouvu shledává předseda ODS rozporuplnou a plnou paradoxů. Zmínil třeba rozpor mezi výdaji na štědrý sociální systém, přičemž koalice nedokáže říct, kde vezme prostředky. Každopádně jde podle Fialy o špatnou zprávu pro živnostníky, kterým chce vláda omezit výši paušálu. V koaliční smlouvě podle něj chybí také náznak strategie komplexní a promyšlené hospodářské politiky, která by nás přivedla opět k hospodářskému růstu.

Vláda podle ODS nemá koncepci, jak řídit českou politiku, její zástupci prý jen slepili nejpopulárnější body z programu, i když jsou v rozporu. A jak reagovali zástupci koalice?

  • Věra Jourová (ANO): „Jde o tradiční rétoriku opoziční strany, je na nás, abychom prokázali, jak řídit stát.“ 
  • Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL): „Je to legitimní názor, je ale potřeba počkat na realizaci; ony tyto obecné deklarace jsou k ničemu. Je potřeba počkat na to, jaké kroky učiníme, a ty pak posuzovat.“

Předseda ODS Petr Fiala: „To, co nám tady nabízí nová vláda, u vás doma raději nezkoušejte. Kdybyste si řekli, že se více zadlužíte, nebudete mít jiné příjmy než svou mzdu, ale přitom utratíte mnohem více, než vyděláte, asi byste nedopadli dobře. Nikdo by vám ale nevěřil, že je něco takového možné a vláda po nás chce, abychom takovému nesmyslu uvěřili.“

Výhled stability budí pochyby, tvrdí místopředsedkyně TOP 09

Jako rozporuplnou hodnotí koaliční smlouvu i TOP 09. Místopředsedkyně Helena Langšádlová navíc v rozhovoru pro ČT upozornila, že vláda sice něco dnes říká, ale podstatné budou její skutečné kroky. Navíc Langšádlová sdílí pochybnosti o stabilitě nového kabinetu. „Je potřeba si přát, aby tady stabilní vláda, pokud bude přijatelně vládnout, byla celé funkční období. Ale samotné složení vlády již zavdává příčinu domnívat se, že to nebude snadné vládnutí. Pan Sobotka není nejsilnějším premiérem, kterého jsme kdy měli…,“ zmínila místopředsedkyně nejsilnější pravicové strany ve sněmovní opozici.

Další místopředseda TOP 09 a exministr financí Miroslav Kalousek pak zpochybňoval financování všech slibů koaliční vlády: "Vláda je asi ve stejné situaci jako rodina, která má dva miliony na bydlení a nechá si vyprojektovat dům s 5 garážemi, 12 ložnicemi a s
bazénem."

Místopředseda KSČM Jiří Dolejš: „Vláda bude cloumána vnitřními rozpory, možná trochu tlakem Hradu a bude posouvána dalšími a dalšími kompromisy doprava… Sociální demokracie je v této vládě slabší než třeba v období 2002 až 2006 a zatím to ani nevypadá, že by měla nějakou viditelnou podporu na Hradě, byť byl v minulosti Miloš Zeman členem ČSSD.“

Předseda hnutí Úsvit Tomio Okamura: „Myslím, že to budou mít velice těžké, ale uvidíme. Rozhodně teď vládu kritizovat nebudeme, dáváme jí 100 dní hájení. Počkáme si na konkrétní návrhy, konkrétní kroky ministrů, k tomu se budeme vyjadřovat. Buď jim to bude fungovat, nebo ne, není to naše odpovědnost…“