První dny ministrů: výměna náměstků i hledání policejního prezidenta

Praha – Ministři, kteří včera převzali své úřady, se už pustili do práce. Nová ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová (ANO) vyměnila téměř všechny své náměstky, na svém místě zůstal pouze Daniel Braun. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) se zase dnes sešel s odvolaným policejním prezidentem Martinem Červíčkem, který mu slíbil, že nebude bránit stabilizaci policie. To ministr bez portfeje pro vědu a informace Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) vyrazil do Brna, kde se setkal s jihomoravským hejtmanem Michalem Haškem. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) zase navštívil generální štáb.

Video Reportáž Štěpánky Martanové
video

Reportáž Štěpánky Martanové

Nová ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová vyměnila většinu svých náměstků. Na svém místě zůstal pouze první náměstek Daniel Braun, který má na starosti evropskou agendu a vyjednávání s Evropskou komisí. Náměstků bude mít stejně jako předchůdci, tedy čtyři. Náměstkyní pro evropské fondy bude Klára Dostálová, která bude dohlížet na fungování operačních programů. Cestovní ruch a veřejné investování bude spadat pod náměstka Jiřího Houdka, kterého nominovala KDU-ČSL.

Poslední náměstkovský post, který má obsadit ČSSD, zůstává zatím volný. Jourová čeká na jméno, které jí koaliční partner sdělí. Tento náměstek bude mít na starost územní plánování, stavební řízení a bytovou politiku. Ministryně změnila i mluvčí ministerstva, stala se jí současná mluvčí hnutí ANO Radka Burketová.

Původní sestava vlády Bohuslava Sobotky jmenovaná 29. ledna 2014

Zdroj: ČTK
Autor: Michal Doležal

MMR ale není jediným resortem, který čekají velké personální změny. Úplně nové vedení má ministerstvo dopravy, které vede Antonín Prachař (ANO). Ten už ve čtvrtek oznámil, že dva současní náměstci odejdou a místo nich přijdou čtyři noví, mezi nimi i současný finanční manažer společnosti Agro Jevišovice, která patří pod Agrofert, Milan Feranec. Na ministerstvu průmyslu skončí k 10. únoru dva náměstci, Jiří Jirka a Tomáš Hajdušek. Novým mluvčím MPO bude od pondělí Tomáš Loskot, bývalý redaktor deníku Právo.

Ministr Chovanec ve středu zveřejní řešení situace v čele policie. Výběrové řízení na nového policejního prezidenta by rád vypsal do měsíce. „Myslím si, že je tu opravdu reálná šance, abychom do středy příštího týdne jak s panem Lessym, tak s panem Červíčkem našli cestu k tomu, aby se situace velmi rychle vyřešila a vydali jsme se cestou výběrového řízení nového policejního prezidenta,“ řekl Chovanec.

Video Chovanec ve středu řekne, jak vyřeší situaci ve vedení policie
video

Chovanec ve středu řekne, jak vyřeší situaci ve vedení policie

Chovanec se dnes sešel s odvolaným policejním prezidentem Martinem Červíčkem. Ten po jednání řekl, že nebude bránit stabilizaci policie. Právě projednávání jeho stížnosti proti odvolání by mohlo zablokovat Chovancův plán co nejdříve vybrat nového šéfa policie ve výběrovém řízení.

Chovanec už jednal s policejním prezidentem Petrem Lessym, který mu potvrdil, že nabídne rezignaci. „Oceňuji chlapské gesto pana Lessyho, který opět potvrdil, že je ochoten rezignovat. Dohodli jsme se na tom, že toto téma budeme dál probírat a sdělíme veřejnosti jeho závěr v příštím týdnu,“ uvedl Chovanec, podle něhož řešení situace v čele policie nesnese odkladu.

Bělobrádek: ČR by mohla z EU dostat na vědu až sto miliard korun

Vicepremiér Pavel Bělobrádek se během dvoudenní návštěvy Jihomoravského kraje kromě hejtmana Michala Haška sešel s několika představiteli vědeckých institucí. Jelikož je Bělobrádek ministr bez portfeje pro vědu a informace, hovořilo se na setkání o financování vědeckých projektů. Česko by v příštích šesti letech mohlo z evropských fondů čerpat až sto miliard korun, peníze by přitom šly na vědu, výzkum a inovace. Podle Bělobrádka nebude problém tyto prostředky využít. Domnívá se, že by měly posunout dál již rozpracované projekty, a to s využitím mezinárodní spolupráce i světových vědeckých kapacit. „Je to částka, která je velmi zajímavá, kterou je potřeba maximálně využít. A nejde o to tyto peníze utratit, ale použít je efektivně, tedy na rozvoj projektů,“ doplnil Bělobrádek.

Video Bělobrádek: ČR by mohla z EU dostat na vědu až sto miliard korun
video

Bělobrádek: ČR by mohla z EU dostat na vědu až sto miliard korun

KDU-ČSL ještě nemá náměstky na klíčových ministerstvech

KDU-ČSL jedná o svých budoucích náměstcích na některých klíčových ministerstvech. Zatím nejsou jasní na vnitru, obraně, dopravě, zahraničí ani na ministerstvu životního prostředí. Jasná jsou podle Bělobrádka jména náměstků na ministerstvu spravedlnosti, financí či zdravotnictví. Na ministerstvu pro místní rozvoj bude náměstkem pro cestovní ruch a veřejné investování lidovecký nominant Jiří Houdek. Dnes již bývalý starosta Třeboně už na ministerstvu v minulosti působil. V letech 2007 a 2008 vedl sekci ministra, byl také členem poradního sboru ministra pro místní rozvoj. Na ministerstvu školství KDU-ČSL podle Bělobrádka zřejmě zatím neobsadí post náměstka. Poradkyni ministra by měla ale dělat dlouholetá lidovecká poslankyně Michaela Šojdrová.

Stropnický a Válková skončili v týmu k církevním restitucím

Ministři Martin Stropnický a Helena Válková (oba ANO) kvůli vytížení v čele resortů obrany a spravedlnosti skončili v pracovní skupině sociální demokracie a hnutí ANO k církevním restitucím. V pětičlenném týmu je nahradili poslanci za ANO Margita Balaštíková a Radek Vondráček.