Babiš měl donášet na kolegu z Petrimexu, spisy jsou prý ale vymyšlené

Praha – Během včerejšího soudu s Andrejem Babišem předložil slovenský Ústav paměti národa dva nové dokumenty. Jde o dvě listiny, které zmiňují agenta Bureše, což bylo údajně Babišovo krycí jméno. Podle týdeníku Euro z jednoho dokumentu vyplývá, že se měl Babiš podílet na prověrce Dušana Slezáka, který stejně jako Babiš pracoval v podniku Petrimex. Včera však u soudu jako svědek vystoupil bývalý důstojník StB Andrej Kuľha, podle kterého jsou oba spisy vymyšlené.

Ve druhém dokumentu, který se týká tehdejšího zástupce ředitele Petrimexu pro obchodování s plasty Richarda Szabóa, je informace o přijatém zápisu od agenta Bureše. StB Szabóa prověřovala pod krycím jménem „Turek“, údajně kritizoval tehdejší komunistický režim. 

„Z těch dvou svazků, které byly včera u soudu předloženy, jsem viděl jen tu část, kterou cituje týdeník Euro. Z té jedné věty, která je tam explicitně zmíněna, by vyplývalo, že Andrej Babiš byl aktivním spolupracovníkem StB – to znamená, že donášel informace na konkrétní lidi,“ uvedl reportér ČT Daniel Stach, který včera sledoval soudní líčení v Bratislavě. 

Pokud jsou nové informace o údajné spolupráci Andreje Babiše s komunistickou StB pravdivé, měl by podle ODS rezignovat na svou funkci. „Dnes zveřejněné dokumenty považuji za závažné. Je nemyslitelné, aby v demokratické vládě seděl někdo, kdo kvůli své minulosti nemůže získat lustrační osvědčení,“ uvedl v reakci místopředseda ODS Martin Kupka. Pokud by Babiš v případě potvrzení pravdivosti dokumentů neodstoupil, měl by jej prý odvolat premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).


Babiš prý s StB nikdy nemluvil o konkrétních lidech

Babiš však vědomou spolupráci s StB popírá. Tvrdí, že za komunismu coby pracovník československého podniku zahraničního obchodu přišel do kontaktu s příslušníky StB - odmítá ovšem, že byl agentem tajné policie. „Říkám ano, já jsem se sešel s příslušníky StB, ale mluvil jsem s nimi jen o nekvalitním dovozu fosfátů ze Sýrie. Nikdy jsem s nimi nemluvil o konkrétních lidech,“ dodává Stach.   

Včera u soudu svědčil důstojník StB Andrej Kuľha, který oba dokumenty spravoval. U soudu však svědčil v Babišův prospěch. „Po analýze skutečností jsem vyhodnotil, že nejde o vědomou spolupráci, a spis jsem odložil do archivu,“ prohlásil u soudu Kuľha. Tvrdil také, že Babišův svazek byl veden chaoticky a že v něm chyběly dokumenty. 

Podobně se u soudu vyjádřil také někdejší člen takzvané lustrační komise Milan Žitný. Žitný se již dříve Andreje Babiše zastal. Podle něj je totiž Babišův spis vyfabulován. Upozornil i na řadu nesrovnalostí. Podle Kuľhy si lidé, kteří spis psali, chtěli vylepšit své pracovní hodnocení.