Škatulata kvůli Sobotkově vládě: Do vedení sněmovny míří Bartošek

Praha – Jmenování vlády Bohuslava Sobotky s sebou přineslo také některé změny ve sněmovně či v Senátu. Tou nejvýznamnější je změna na postu místopředsedy sněmovny. Lidoveckého předsedu Pavla Bělobrádka vystřídá místopředseda lidovců Jan Bartošek. Nový bude i šéf lidoveckých poslanců – Marian Jurečka se totiž stal ministrem zemědělství. Pět nových ministrů z hnutí ANO zase rezignuje na členství ve výborech.

Pro Pavla Bělobrádka to bude v rámci sněmovny změna jen nepatrná, doteď seděl v horní lavici určené pro vedení sněmovny, nově bude sedět o jednu řadu níže, která je vyčleněna pro členy vlády. Místo něj vyšlou lidovci do vedení sněmovny místopředsedu Jana Bartoška.

Lidovce čeká změna i na postu předsedy poslaneckého klubu, který dosud zastával Marian Jurečka. V Sobotkově vládě se ale stal ministrem zemědělství a obě funkce by prý nestíhal. Bělobrádek předpokládá, že by mohlo k převolbě dojít už v úterý na zasedání klubu, zatím ale není jasné, kdo Jurečku nahradí.

Velké změny nastanou u hnutí ANO, pět čerstvých ministrů totiž rezignuje na členství ve výborech – hnutí místo nich nominuje jiné poslance. Také ANO bude o personáliích jednat na úterním zasedání: „Bavili jsme se s konkrétními lidmi, tím že jsme druhý nejsilnější klub, tak nemáme problém obsadit tyto pozice,“ uvedl šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek. Ministryně spravedlnosti Helena Válková chce pak časem opustit post místopředsedkyně poslaneckého klubu.

Video Reportáž Štěpánky Martanové
video

Reportáž Štěpánky Martanové

Naopak téměř žádné výměny nečekají sociální demokraty. Ministři, kteří jsou zároveň poslanci, totiž nesedí v žádném výboru. Sociální demokraté však řeší opačný problém – z Rusnokovy vlády se jim totiž vrátila exministryně spravedlnosti Marie Benešová. Podle šéfa poslaneckého klubu Romana Sklenáka jí ČSSD uvolní místo v ústavně-právním výboru.

Vznik nové vlády se už projevil v Senátu – nový ministr školství Marcel Chládek ve čtvrtek opustil vedení školského výboru. „Diskuse se teprve povede, ale já osobně považuji za favorita pana senátora Jermáře, který už předsedu dělal před mým příchodem,“ uvedl Chládek. Nejpozději do 14 dnů bude Chládek rezignovat i na funkci náměstka hejtmana Středočeského kraje.