Noví ministři představují své týmy: Na finance přichází Hornochová

Praha – Noví ministři začínají formovat své týmy. Do týmu nejbližších spolupracovníků ministra financí zamířili Lukáš Wagenknecht, který bude řídit problematiku auditů, a Simona Hornochová. Ta je novou náměstkyní pro daně a cla. Právě o obsazení této pozice se Babiš v posledních týdnech přel s premiérem Bohuslavem Sobotkou, který by rád na postu náměstka pro daně viděl Jiřího Peřinu. Nové tváře jsou i na ministerstvu obrany: Jiří Borovec, Bohuslav Dvořák a Tomáš Kuchta, na ministerstvu zemědělství: Jindřich Šnejdrla a Jiří Jirsa a na ministerstvu práce a sociálních věcí: Zuzana Jentschke Stöcklová. Státní fond životního prostředí nově povede Petr Valdman.

NOVÍ NÁMĚSTCI

Ministerstvo dopravy:

 • Karel Dobeš
 • Milan Feranec (ANO)
 • Kamil Rudolecký (navržen ČSSD)

Ministerstvo financí:

 • Simona Hornochová (navržena ANO)
 • Lukáš Wagenknecht (navržen ANO)
 • Spekuluje se o: Ondřej Závodský (KDU-ČSL), Jiří Peřina (navržen ČSSD, ministr Andrej Babiš ho odmítl)

Ministerstvo kultury:

 • Kateřina Kalistová (ČSSD) – první náměstkyně
 • Miroslav Rovenský (navržen KDU-ČSL)
 • Spekuluje se o: Zdeněk Novák, Vladimír Franz (navržen ANO)

Ministerstvo obrany:

 • Jiří Borovec
 • Bohuslav Dvořák
 • Tomáš Kuchta

Ministerstvo práce a sociálních věcí:

 • Zuzana Jentschke Stöklová (ČSSD)
 • Spekuluje se o: Iva Merhautová (KDU-ČSL)

Ministerstvo pro lidská práva:

 • Spekuluje se o: Kateřina Valachová

Ministerstvo pro místní rozvoj:

 • Daniel Braun – první náměstek
 • Klára Dostálová
 • Jiří Houdek (KDU-ČSL)

Ministerstvo průmyslu a obchodu:

 • Alexandra Rudyšarová
 • Pavel Šolc
 • Spekuluje se o: Milan Hovorka, Lukáš Prokeš (navržen ANO)

Ministerstvo spravedlnosti:

 • Spekuluje se o: Hana Marvanová

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy:

 • Spekuleje se o: Petr Hulinský (ČSSD), Petr Mlsna, Michal Zaorálek (ODS), Jan Zikl

Ministerstvo vnitra:

 • Milan Chovanec zatím tým svých nejbližších spolupracovníků neoznámil

Ministerstvo zahraničních věcí:

 • Petr Drulák – první náměstek
 • Spekuluje se o: Pavel Svoboda (KDU-ČSL), Martin Tlapa (navržen ANO)

Ministerstvo zdravotnictví:

 • Tom Philipp (navržen KDU-ČSL)
 • Petr Salák
 • Lenka Teska Arnoštová (ČSSD)
 • Vladimír Valenta
 • Josef Vymazal (navržen ANO)

Ministerstvo zemědělství:

 • Jiří Jirsa (KDU-ČSL) – první náměstek
 • Aleš Kendík
 • Jindřich Šnejdrla (ČSSD)
 • Jaroslava Beneš Špalková

Ministerstvo životního prostředí:

 • Vladimír Dolejský
 • Jan Kříž
 • Jan Landa (navržen ANO) – první náměstek
 • Vladimír Mana (navržen ČSSD)
 • Berenika Peštová (ANO)

Video Čtyři dny po výměně ministrů jsou na řadě náměstci
video

Čtyři dny po výměně ministrů jsou na řadě náměstci

Čtyři dny po výměně ministrů jsou na řadě náměstci

030214

Babiš má své nové náměstky

Brífink ministra obrany - představení náměstků

Brífink ministra zemědělství - představení náměstků

Jurečka: Ministerstvo zemědělství opouští tři náměstci

Valdman: Chci odborníky, ne stranické příslušníky

MINISTERSTVO FINANCÍ


Novou náměstkyní pro daně se stala Simona Hornochová (40), která dosud působila v poradenské společnosti Ernst & Young a je členkou prezidia Komory daňových poradců. Nahradila Ladislava Minčiče. Babiš její jméno prosadil i přes to, že si premiér na této pozici představoval Jiřího Peřinu, který dvanáct let působil na hořovickém finančním úřadě, pracoval také na centrálním finančním ředitelství a od roku 2009 do roku 2012 vedl finanční a investiční odbor Středočeského kraje. Babiš Peřinovu nominaci odmítl hned z několika důvodů. „Exministr financí Sobotka měl náměstkyni Danu Trezziovou, daňovou poradkyni Deloitte. I já chci odborníka, ne politika ČSSD. To je snad fér,“ napsal na svém Twitteru. (Více o sporu čtěte zde)

Babišovi navíc vadí, že Peřina vedl středočeské investice za éry hejtmana Davida Ratha. Ten je momentálně souzen za manipulaci s krajskými zakázkami a sám Peřina kvůli tendrům vypovídal loni na podzim u soudu jako svědek. Podezřelého dění v krajských tendrech si podle svého tehdejšího vyjádření nevšiml: „Pokud se dělo něco nekalého, tak určitě jinde než na úřadě. Tam už chodily neprůstřelné dokumenty, které nevzbuzovaly žádná podezření,“ prohlásil. Za Peřinou v této otázce stojí i jeho stranický šéf Sobotka. „Za Davida Ratha na kraji působily stovky lidí a odmítám nějaký princip kolektivní viny,“ řekl v rozhovoru pro deník Právo. Babiš se s Peřinou nakonec dohodl na tom, že sociální demokrat místo náměstkovské židle získá funkci ministrova poradce. 

Novým náměstkem pro finance, audit a provoz se stal Lukáš Wagenknecht (35), který nahradil Miroslava Mateje. Wagenknecht dosud působil v oblasti finančního řízení a auditu společností soukromého i veřejného sektoru. Několik let působil na pozici viceprezidenta Českého institutu interního auditu.  Dalšími náměstky na ministerstvu jsou Radek Urban pro finanční trhy, Radoslav Bulíř pro hospodaření s majetkem státu, Jan Gregor pro veřejné rozpočty a Eva Anderová pro mezinárodní vztahy. 

Ministerstvo zároveň potvrdilo, že dosavadní ředitel Finančního analytického útvaru ministerstva financí Milan Cícer požádal z rodinných důvodů o převedení do Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. K 10. únoru pak na jeho místo nastoupí Libor Kazda, který donedávna působil jako vedoucí pobočky protikorupční policie v Plzni. „Jsem rád, že pan Cícer zůstává ve struktuře resortu kvůli kontinuitě fungování FAÚ. Pan Kazda je zkušený odborník v boji proti finanční kriminalitě a bude pokračovat v úkolech, které má tento útvar na starost,“ uvedl Babiš.

MINISTERSTVO OBRANY


Svůj tým představil i ministr obrany Martin Stropnický. Jeho prvním náměstkem se stane Jiří Borovec, který ve funkci vystřídá Daniela Koštovala. Ten se stane státním tajemníkem ministerstva. „Rád bych tím anticipoval krok, který si stejně vynutí zákon o státní službě. Měl by být tím nejvyšším apolitickým úředníkem ministerstva a zajistit potřebnou kontinuitu, co se týče agend i personálních otázek,“ prohlásil Stropnický.

Do týmu náměstků povolal také Tomáše Kuchtu a stávajícího zástupce náčelníka generálního štábu Bohuslava Dvořáka. Od příštího měsíce by měl tým doplnit také současný diplomat na záhřebské ambasádě Josef Zrzavecký, zodpovídat bude za strategické plánování. V souvislosti s aférou Jany Nagyové zavádí Stropnický i funkci poradce pro Vojenské zpravodajství.

Vedle toho zřizuje i externí poradní skupinu. Jejími členy budou generál Jiří Šedivý, šéf Transparency International David Ondračka a v současnosti ministerstvo jedná i s týmem advokáta Václava Lásky.

MINISTERSTVO ZEMĚDĚLSTVÍ


Ministerstvo zemědělství opouští náměstek pro ekonomiku Miroslav Hladík (ODS). Hladíkova nástupce ministr představí během několika dnů. Hladík byl ekonomickým náměstkem ministerstva od loňského března, kdy jej do funkce jmenoval tehdejší ministr Petr Bendl (ODS).

Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) dnes zároveň potvrdil, že jeho stranického kolegu a dlouholetého zaměstnance ministerstva Stanislava Kozáka na postu náměstka pro úsek zemědělských komodit, výzkumu a poradenství nahradí dosavadní viceprezident Agrární komory Jindřich Šnejdrla (ČSSD).

Jindřich Šnejdrla
Zdroj: ČTK
Autor: Roman Vondrouš

V pátek ministerstvo potvrdilo, že novým náměstkem pro úsek správní bude asistent europoslankyně Roithové Jiří Jirsa (KDU-ČSL). Vystřídá dosavadního náměstka Jana Sixtu. Ten na ministerstvu končí. Jurečkův spolustraník Jirsa bude zároveň jeho prvním náměstkem. Jurečka chce v krátké době obsadit místo lesnického náměstka. Toho ministerstvo dlouhodobě nemá, řízením úseku lesnického hospodářství je pověřen Martin Žižka.

Na úřadě si Jurečka ponechá náměstkyni pro společnou zemědělskou a rybářskou politiku Jaroslavu Beneš Špalkovou a Aleše Kendíka, který vede úsek pro vodní hospodářství. „Hovořil jsem s nimi a říkal jsem, že budu rád, kdybychom si tu spolupráci spolu vzájemně zkusili. A pokud by fungovala, tak bych byl za to rád a další změny bych již nedělal,“ uvedl ministr.

MINISTERSTVO ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ


Státní fond životního prostředí nově povede Petr Valdman, kterého tím od 1. února pověřil ministr životního prostředí Richard Brabec. Valdman na fondu již dříve působil jako náměstek. Nyní se do něj vrací z Technologické agentury ČR. „Mým cílem je jednoznačně stabilizace státního fondu a maximální snaha o čerpání operačního programu životního prostředí,“ řekl serveru Valdman.

Brabec nedávno oznámil, že chce fond zreformovat, v této souvislosti hledá i jeho nového šéfa. Od loňského října v čele fondu z pověření tehdejšího ministra Tomáše Podivínského stál Jaroslav Hrubeš.

MINISTERSTVO DOPRAVY


Bývalý šéf Ředitelství vodních cest Miroslav Šefara odmítl post náměstka na ministerstvu dopravy. Na odchod Šefary upozornil deník E15.cz. Post šéfa dopravně správních agend za něj dočasně převezme další z nových náměstků Karel Dobeš. Zatím není jisté, kdo na post náměstka pro dopravní agendy nastoupí. Dobeš, který má nově na starosti informační a kosmické technologie, je dočasnou náhradou.

Šefara ve funkci ředitele ŘVC skončil v dubnu 2011. Z pozice jej odvolal tehdejší ministr Radek Šmerda kvůli sporné zakázce na zvednutí železničního mostu přes Labe v Kolíně za 1,2 miliardy korun. Zakázku, ve které měla být zvýhodněna jedna ze stavebních firem, kritizoval Evropský účetní dvůr. Spolu s vícepracemi na pražském okruhu a na dálnici D8 byla právě tato zakázka jedním z důvodů pro zhruba rok a půl dlouhé přerušení toku dotací z EU na stavební projekty v ČR. Příliv dotací se podařilo obnovit teprve na konci roku 2012.

MINISTERSTVO PRÁCE A SOCIÁLNÍCH VĚCÍ:


Náměstkyní ministryně práce pro sociální a rodinnou politiku se stala Zuzana Jentschke Stöcklová (ČSSD). Ve funkci vystřídala Pavla Čáslavu (ODS). Jiné změny se v nejvyšším vedení resortu zatím neodehrály. Ministryně Michaela Marksová Tominová (ČSSD) už před svým nástupem do úřadu oznámila, že si Jentshcke Stöcklovou přivede s sebou. Jentschke Stöcklová byla v minulosti středočeskou radní. Donedávna působila jako asistentka senátora Jiřího Dienstbiera, který se stal ministrem pro lidská práva. Nyní vede sdružení sociálních demokratek Oranžový klub. Fórum 50%, které prosazuje rovné zastoupení žen a mužů v politice, Jentshcke Stöcklové loni udělilo titul Nadějná politička.