Janukovyče nezvěte, vzkazují Zemanovi stovky lidí v petici

Praha – Za současné situace by Miloš Zeman neměl v Praze přijímat ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče – tvrdí několik set lidí, kteří se podepsali pod výzvu ke zrušení plánované návštěvy. Dokument podpořila podle organizátorů i řada osobností z politického a kulturního života. Zeman ale svůj plán zatím přehodnotit nehodlá. Podle svého mluvčího prý považuje za správné diskutovat se všemi stranami.

Výzvu organizátoři zveřejnili na demonstracích na podporu ukrajinské opozice a na internetu. „Hlavním impulsem bylo schválení protidemokratických zákonů a první mrtví na demonstracích v Kyjevě,“ poznamenal Petr Marek z hnutí Bez komunistů.cz. Na Ukrajině podle něj i nadále dochází k ohrožování základních občanských práv a svobod. 

Zemanovi proto koncem tohoto týdne chtějí předat výzvu, aby „neprodleně zrušil plánovanou návštěvu“ Janukovyče v Česku. „Zároveň ho žádáme, aby vůči svému ukrajinskému protějšku vyvinul maximální úsilí v tom, aby se Ukrajina vrátila k demokratickému řádu,“ píše se v prohlášení. 

Výzvu podepsali podle informací na facebookovém profilu iniciativy Chceme demokratickou Ukrajinu například režiséři Jiří Menzel, Václav Marhoul a Helena Třeštíková, písničkář Jaroslav Hutka, hejtman Libereckého kraje Martin Půta, hudebníci Dan Bárta, Jakub Ryba z Rybiček 48, Milan Cais z Tata Bojs nebo mistr světa ve vodním slalomu Vavřinec Hradilek. 

Svůj podpis připojila také poslankyně a starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS). „Čtvrt století není tak dlouhá doba, abychom si nepamatovali, jak jsme i my napjatě očekávali, kdo nás v přeměně režimu z okolních zemí podpoří,“ zdůvodnila svůj podpis. 

Zeman se zrušením návštěvy ukrajinského prezidenta nepočítá. „Pan prezident pozval Viktora Janukovyče recipročně během své říjnové návštěvy Ukrajiny. Pan prezident upřednostňuje dialog, který znamená dialog se všemi stranami,“ sdělil Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček. Iniciátoři výzvy se chtějí také obrátit na Evropskou unii, aby „ve věci podpory demokratické a svobodné Ukrajiny učinila více než dosud“.

Na pomoc demonstrantům na Ukrajině se také v Česku konají sbírky peněz, ošacení nebo léků, které pak organizátoři posílají do Kyjeva. Dostávají i povzbudivé vzkazy nebo obrázky od dětí. „Strašně moc Čechů se připojilo, děkujeme moc,“ řekla za organizátory Galina Andrejcová. Pomoc se podle ní nesbírá pouze v Praze, ale i v Brně, Olomouci nebo v Plzni. Podle aktivistů jsou Česko a Kanada v popředí zemí, ze kterých odchází na Ukrajinu materiální pomoc.