Jan Palach: Události roku 1969 pohledem předních fotografů

Praha - Více než stovku fotografií od předních českých autorů, kteří zachytili bouřlivé události po sebeupálení Jana Palacha v roce 1969, vystavuje Staroměstské radnice. Expozice nazvaná prostě Jan Palach potrvá do 25. února.

Kurátorkou výstavy je fotografka Dana Kyndrová, v expozici jsou snímky 27 autorů, například Dagmar Hochové, Miroslava Zajíce, Miroslava Hucka, Miloně Novotného, Pavla Diase, Markéty Luskačové, Jana Reicha, Pavla Štechy či Jiřího Všetečky.

Fotografové zachytili okamžiky, která následovaly v Praze po Palachově odhodlaném a radikálním činu 16. ledna až do 25. ledna 1969, kdy se v ulicích Starého Města konal jeho mohutný manifestační pohřeb (více čtěte zde).

Epilogem jsou fotky z 26. ledna, kdy Veřejná bezpečnost zasáhla proti demonstrantům na Václavském náměstí, a z 28. ledna, kdy byla provedena úprava okolí pomníku sv. Václava, která měla lidem zabránit v přístupu k pomníku. Vystaven je také unikátní soubor fotografií Miroslava Hucka z pohřbu Jana Zajíce ve Vítkově z 3. března téhož roku.

Součástí výstavy jsou také práce výtvarníka Jiřího Sozanského, generačního vrstevníka Jana Palacha, který na výstavě představuje fotomontáže z cyklu Povznesení. Pracuje v něm i s posmrtnou maskou Jana Palacha, kterou vytvořil sochař Olbram Zoubek (více zde).

Sozanský se zúčastnil podobného projektu v roce 2009, kdy se výstava konala v ambitu františkánského kláštera. Tehdy v zahradě kláštera představil plastiku Rok šedesátý devátý, do níž byla také zakomponována posmrtná Palachova maska. Dnes je socha instalována v areálu Vrchního soudu v Praze na Pankráci.

Fotografická expozice Jan Palach v Křížové chodbě a Rytířském sále Staroměstské radnice je součástí řady akcí, které připomínají letošní 45. výročí klíčové události českých dějin: