ODS chce odvolat Filipa z vedení sněmovny kvůli jeho výrokům o okupaci

Praha - Občanští demokraté navrhují odvolání předsedy komunistů Vojtěcha Filipa z funkce místopředsedy Poslanecké sněmovny. Strana chce získat podporu i u TOP 09, ČSSD a lidovců. ODS vadí Filipovo dnešní vyjádření k okupaci v roce 1968, které pronesl v reakci na úmrtí bývalého vysokého funkcionáře Komunistické strany Československa Vasila Biľaka. S výroky nesouhlasí ani premiér Sobotka, důvodem k odvolání ale podle něj nejsou. Podobně se vyjádřil i šéf lidovců Pavel Bělobrádek, který označil Biľaka za zločince.

Video ODS: Filip nemůže být místopředsedou demokratického parlamentu
video

ODS: Filip nemůže být místopředsedou demokratického parlamentu

ODS: Filip nemůže být místopředsedou demokratického parlamentu

tk, 6.2.2014

Filip: K Biľakovým politickým názorům jsem nikdy neměl blízko

Interview ČT24

Úmrtí Vasila Biľaka tématem Událostí

"Rád bych vyjádřil upřímnou soustrast všem pozůstalým. Co se týče historické role Vasila Biľaka, je třeba konstatovat, že není možné měnit historii a je bezesporu faktem, že byl jedním z iniciátorů pozvání sovětských vojsk. Dnešní doba se na zvací akt dívá různými pohledy," napsal Filip ve svém tiskovém prohlášení.

Předsedkyně mandátového a imunitního výboru Miroslava Němcová (ODS) následně na brífinku uvedla, že bude po TOP 09, ČSSD a KDU-ČSL jako po demokratických stranách chtít, aby z Filipova vyjádření vyvodily nějaký postoj. Navrhne jim, aby se přidaly k ODS při návrhu na jeho odvolání z funkce místopředsedy sněmovny: „Člověk, který obhajuje okupaci, který říká, že dnešní doba se k zvacímu aktu, neboli okupaci naší země a jejímu totálnímu úpadku a zmaru všech nadějí, staví takto, nemůže být místopředsedou demokratického parlamentu.“

Šéf komunistů na výzvu občanských demokratů k jeho odvolání nijak nereagoval. „Vstup sovětských vojsk na území ČSSR dodnes vyvolává obrovské rozpory ve společnosti. Každopádně to nikoliv politické, ale vojenské řešení situace do budoucna poškodilo komunistické hnutí,“ poznamenal pouze Filip.

Kdy ODS ve sněmovně navrhne hlasování o Filipově odvolání, zatím strana neví. Podle Němcové to bude buď zítra ráno, kdy se může měnit program současné schůze, nebo v úterý odpoledne.

TOP 09 odvolání Filipa iniciovat nebude

Opoziční TOP 09 by zřejmě návrh na odvolání Filipa podpořila, podávat ho ale nebude. „Pokud budu donucený k volební urně jít, tak samozřejmě podpořím takový návrh. Ale samozřejmě vím, že jestliže se nenajde dostatečná většina ve sněmovně, je zbytečné takový krok iniciovat,“ uvedl Stanislav Polčák v Interview Daniely Drtinové. Podle něj by jeho strana měla být tvrdou opozicí a na to soustředit své síly. „Nemyslím si, že by komunisté měli být ve vedení sněmovny, ale na druhou stranu dělat úplně zbytečný krok je naprosto teatrální,“ dodal.

  • Stanislav Polčák: „Jakkoliv si myslím, že jsou výroky neurvalé, nemá smysl odvolávat pana místopředsedu Filipa, když ho ve své funkci podrží skupina poslanců kolem ANO a ČSSD.“
Stanislav Polčák
Zdroj: isifa/Lidové noviny
Autor: František Vlček

Bělobrádek: Poměry ve sněmovně stejně nedovolí Filipa odvolat

U sociální demokracie ale opoziční strana podporu nenajde. „S obhajobou role Biľaka přirozeně nesouhlasím, ale není to důvod ke změnám ve vedení sněmovny, které odráží výsledky voleb, a je to tak v pořádku,“ prohlásil premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. „Výrok pana Filipa reprezentuje starý známý normalizační pohled na srpnové události roku 1968, který ale bohužel část českých komunistů stále zastává,“ dodal.

I šéf sociálnědemokratických poslanců Roman Sklenák uvedl, že jeho strana odvolání Filipa z vedení dolní komory parlamentu nepodpoří. „Zastáváme princip poměrného zastoupení ve vedení sněmovny,“ řekl Sklenák. Podle Heleny Langšádlové z opoziční TOP 09 mají za Filipa zodpovědnost hlavně ti poslanci, kteří ho zvolili místopředsedou sněmovny.

„Já si myslím, že pan Biľak byl zločinec, protože pozvat sem okupační vojska je zločin a je to vlastizrada. Na druhou stranu domnívám se, že poměry ve sněmovně stejně nedovolí, aby byl odvolán,“ uvedl předseda lidovců Pavel Bělobrádek. O případném hlasování se podle něj klub musí poradit, ale nepředpokládá, že by kdokoliv z lidovců komunistu ve vedení dolní komory podpořil.

Svého stranického šéfa se naopak zastal předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik. Filip je podle něj ve vedení dolní komory z vůle všech voličů, nikoli díky ODS a jejím příznivcům. Občanští demokraté motivují Filipovo odvolání „dobou předminulou“, komunisté by tak mohli chtít odvolávat současné členy ODS kvůli pochybením jejich předchůdců například v době privatizace, zmínil Kováčik.

Vasil Biľak zemřel v Bratislavě v 96 letech. Bývalý vysoký funkcionář Komunistické strany Československa sehrál v roce 1968 významnou roli. Angažoval se tehdy proti reformnímu křídlu ve straně a coby člen ústředního výkonného výboru podepsal takzvaný zvací dopis pro vojska Varšavské smlouvy. Ten vyzýval k zásahu proti kontrarevoluci a pro Moskvu představoval dokument, o který se při invazi formálně opírala (čtěte víc). Trest Biľaka minul.