Chovanec odvolal šéfa auditu obviněného z krytí krádeže

Praha - Ministr vnitra Chovanec dnes odvolal šéfa odboru interního auditu úřadu Petra Plaňanského, kterého tento týden obvinila policie z nadržování. Údajně kryl svého zástupce Václava Chochola, který prý ukradl ze služebního sejfu zhruba 400 tisíc korun. Plaňanský případ neohlásil, jen podřízeného přinutil peníze vrátit. Hrozí mu za to až tři roky vězení. Na vnitru skončí úředník ke konci února. „Nad bezúhonností člověka, který dohlíží na dodržování zákonných a interních předpisů, nesmí být sebemenší stín pochyb,“ uvedl mluvčí ministerstva k odvolání.

„V souvislosti s dřívějším obviněním konkrétního člověka z krádeže jsme včera doručili usnesení o zahájení trestního řízení šestačtyřicetiletému zaměstnanci ministerstva vnitra pro trestný čin nadržovaní,“ potvrdil obvinění vysokého ministerského úředníka mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Jako šéf interního auditu má přitom Plaňanský za úkol dohlížet nad dodržováním zákonů a nakládáním s veřejnými financemi na ministerstvu vnitra. Podle policie se ale šéf odboru po zjištění krádeže snažil Chocholovu stíhání zabránit tím, že celou událost neohlásil. Chochola policie obvinila z krádeže na konci ledna. 

Plaňanského zástupce měl podle obvinění z trezoru umístěného v sekretariátu odboru sebrat 360 tisíc korun, které si sem uložila Plaňanského asistentka Lidia Krejčová. Deník Právo již dříve informovalo, že Chochol se kvůli statisícovým dluhům dostal do insolvence a čelil exekutorům.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK
Autor: Petr Švancara

Nyní stíhaný Plaňanský měl celou situaci řešit tím, že Chochola přinutil peníze vrátit a od asistentky Krejčové požadoval potvrzení, že se jí nic neztratilo. Krejčová ovšem věc ohlásila policii. Šéf auditu přitom o incidentu před svými nadřízenými i médii mlčel.

Podle Práva Chochol už na vnitru nepracuje, odešel ke konci ledna. Dluhy podle jeho advokáta Martina Křivohlavého spadají do období kolem roku 2007, kdy ještě na ministerstvu nepracoval. „Podle předpokládaných odhadů klient uspokojí v průběhu trvání oddlužení své věřitele ve stoprocentní výši, a to dokonce ještě před uplynutím zákonem stanovené pětileté lhůty,“ sdělil deníku Křivohlavý.

Plaňanského i Chochola na ministerstvo vnitra přivedl tehdejší šéf resortu Jan Kubice. Oba muži pod ním pracovali v policejním Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.