Ptákem roku 2014 byl vyhlášen čáp bílý a čáp černý

Vrchlabí – Ptákem roku 2014 vyhlásila ornitologická společnost čápa černého a čápa bílého. Jedním z důvodů bylo i to, že se letos uskuteční už sedmé celoevropské sčítání čápů. „Čáp bílý byl jedním z prvních ptáků roku přesně před 20 lety. Nyní jsme k němu přibrali i jeho méně známého příbuzného, tajemného čápa černého,“ uvedl předseda společnosti Jiří Flousek. Ornitologové doufají v to, že se do projektu sčítání čápů významně zapojí i veřejnost.

Podle ornitologů čápi bílí postupně opouštějí úrodné nížiny a stěhují se výše do hor, což jim usnadňuje i změna klimatu. Naopak černí čápi se z dříve plachých lesních ptáků, které bylo těžké jen zahlédnout, stávají stále běžnějšími a lidé se s nimi nezřídka setkají i na potoce uprostřed vesnice. „Je až s podivem, jak se čápi zvládají vyrovnat se všemi nástrahami, které jim člověk a příroda připravuje,“ uvedl ředitel ornitologické společnosti Zdeněk Vermouzek.

Čápi nepatří mezi nejvíce ohrožené druhy ptáků, jejich počty v posledních letech postupně rostou. Například podle odhadů z roku 2004 žije v Evropě zhruba skoro 250 tisíc párů čápů bílých. Čápi jsou však ohrožení ničením hnízd, dráty a sloupy vysokého napětí i počasím.

„V živé paměti máme katastrofální loňskou sezonu, kdy kvůli dlouhotrvajícím dešťům uhynula většina mláďat v hnízdech. Mnohem horší následky má ale suché počasí v zimovištích,“ uvedl Vermouzek. V případě, že vyschnou oázy na jih od Sahary, hynou čápi po stovkách a tisících. Podle ornitologů jsou bohužel sucha v Africe poslední dobou stále častější.   

Loňským ptákem roku se stala břehule říční, zákonem chráněná nejmenší vlaštovka v Česku, jejíž četnost v 90. letech výrazně klesla a která je u nás zcela závislá na lidské činnosti.