Cestovatel Zikmund se ve Zlíně stal čestným doktorem

Zlín - Zlín vzdal hold svému nejslavnějšímu obyvateli. Cestovatel Miroslav Zikmund, kterému bude zítra 95, obdržel od Univerzity Tomáše Bati čestný doktorát. „Je příkladem, kam to lze dotáhnout, když se chce. Je příkladem nejen pro studenty, ale i pro nás,“ řekl rektor Univerzity Tomáše Bati Petr Sáha. Zikmund společně s Jiřím Hanzelkou navštívil 114 zemí a 6 světadílů, napsali dvacítku knih a ve světě proslavili bývalé Československo i vozy Tatra. Akademici ocenili desítky let badatelského úsilí i pevný postoj po roce 1968. Nesouhlas s okupací ho na desítky let vyřadil z aktivního života.

Zikmund získal hodnost doctor honoris causa za celoživotní dílo. „Nesmírně si toho vážím a chtěl bych se o to podělit se svým parťákem Jirkou Hanzelkou,“ řekl Zikmund. Podle rektora Petra Sáhy je cestovatel příkladem celým svým životním příběhem. Vždy byl totiž zásadový, a když před 50 lety viděl v Sovětském svazu bídu a bezpráví, nemlčel o tom. „Také tím, kam to lze dotáhnout, když se chce. To, co dokázal, je inspirací nejen pro studenty, ale i pro nás,“ uvedl Sáha.

Zikmund při přebírání doktorátu vzpomněl i významné události svého života. „První byl nocleh na Cheopsově pyramidě, druhý byl výbuch sopky v Kongu, třetí je tato pocta, o které se mi nikdy nesnilo,“ řekl. Zavzpomínal také na první vyznamenání, které v životě dostal. Na úpatí Kilimandžára po čtyřdenním výstupu upletli jemu a Hanzelkovi dva černošští vedoucí výpravy slavnostní věnce a dali jim je na tropické přilby.

Cestovatel pořád nezná odpočinek. Dva roky byl k dispozici dokumentaristům, kteří mohli pátrat v jeho denících. Ty píše už 70 let. Ve filmu, který bude mít premiéru v dubnu, bude bilancovat nejen své probádané cesty, ale také v mnohém neprobádané soukromí.

Hanzelka (1920–2003) a Zikmund podnikli první cestu v letech 1947 až 1950. Z jejich cest vzniklo mnoho rozhlasových reportáží, natočili kolem 150 krátkých a čtyři celovečerní filmy. Po srpnové okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968, kterou oba cestovatelé odsoudili, jim komunisté zakázali cestovat i publikovat. Po pádu komunistického režimu se Zikmundovi podařilo splnit si cestovatelský sen a navštívit Austrálii, která z harmonogramu druhé výpravy vypadla. Opětovně se vydal i na Sibiř a Srí Lanku. V roce 1993 dostali Hanzelka se Zikmundem Cenu Egona Erwina Kische a v roce 1999 jim prezident Václav Havel udělil medaili Za zásluhy.