Léto v únoru: Na Šumavě bylo 18 stupňů. Příští týdny budou chladnější

Praha – Ačkoli se na počátku února zdálo, že by přece jenom ještě mohla přijít plnohodnotná zima s krutými mrazy a závějemi, v polovině měsíce už je vše naopak. Padají teplotní rekordy, ale ne ty mrazivé – jako třeba v únoru před dvěma lety – nýbrž naopak nejvyšší historické hodnoty. V jižních Čechách stouply teploty nad patnáct stupňů Celsia, v Černé v Pošumaví bylo dokonce 18,1 stupně. Velmi teplo je vzhledem k roční době v celé zemi. Příští týdny by ale měly být zase chladnější. Výhled počasí na příští čtyři týdny počítá s průměrnými teplotami i průměrným množstvím srážek. Další závan zimy se ovšem už očekávat nedá.

Teploty, které jsou typické spíše pro květen, padaly dnes v jižních Čechách bez ohledu na nadmořskou výšku. Nejtepleji bylo v Černé v Pošumaví, kde hodnotě 18,1 stupně Celsia neodolal dvacet let starý rekord pro 15. únor. Denní teplotní rekord byl překonán například v Lenoře, kde bylo 16,4 stupně, a Vyšším Brodě rovněž s 16,4 stupně. Tam dosud platila hodnota z roku 1974 nižší o 3,8 stupně. Velmi teplo bylo i na Churáňově. Nejvyšší hora české Šumavy se – i s lyžaři na místních sjezdovkách – „opékala“ téměř ve 14 stupních Celsia. Na Churáňově ale rekord nepadl, před 43 lety na něm bylo ještě tepleji.

Nebýt sněhových děl, nelyžovalo by se. V provozu jsou ale jak jesenické Hlubočky (na snímku), tak Zadov, kde přes čtrnáctistupňové vedro uvádějí provozovatelé, že "sněhové podmínky jsou výborné".
Zdroj: ČTK
Autor: Luděk Peřina

S vysokými teplotami jde ruku v ruce nedostatek sněhu. I v tomto ohledu lze hovořit o rekordu. Tam, kde obvykle bývají desítky centimetrů sněhu, je letos vrstva nanejvýš zhruba deseticentimetrová a několik desítek centimetrů je pouze tam, kde obvykle bývá přes dva metry – například na Šumavském poledníku. Tradiční měření sněhu na Šumavě ukázalo, že například na Březníku u Modravy je 45 centimetrů, na Trojmezí je 40 až 70 centimetrů. Čísla se mohou zdát vysoká, ovšem na Březníku bývá standard řádově výše. V roce 1999 tak na Březníku zapadala tři metry vysoká meteorologická stanice, kterou provozuje místní amatérský meteorolog Antonín Vojvodník. Ten letošní zimu označil za nejslabší za 35 let.

Přes nedostatek přírodního sněhu je zatím na mnoha svazích alespoň ten umělý. V horku ho sice ubývá, ale stále je v provozu většina lyžařských středisek a je možné sjezdovat napříč Českem od Krušných hor po Beskydy. Například v Krkonoších si nyní vlekaři užívají zájmu německých lyžařů, kteří mají jarní prázdniny. Přesto ale vlekaři nesmažou ztráty ze začátku zimy. Už teď je jisté, že letošní lyžařská sezona bude patřit mezi nejhorší.

Výhled počasí na příští čtyři týdny:

Zimní počasí už letos do Česka nepřijde. Příští čtyři týdny ale budou podle prognózy Českého hydrometeorologického úřadu blíže tomu, co lze obvykle očekávat od konce února a počátku března. Příští týden bude ještě teplotně nadprůměrný, ale potom se už ochladí. „Poslední týden v únoru a první týden v březnu budou spíš průměrné a poslední týden období do poloviny března teplotně podprůměrný s pravděpodobností 50 procent,“ uvedli meteorologové. Teploměry tak ukáží maxima 4 až 7 stupňů Celsia, minima by měla zůstat mírně pod nulou (kolem -2 stupňů). Častější srážky očekává ČHMÚ především v příštím týdnu a poté před polovinou března.


Teplá zima dělá leckomu radost. Jsou mezi nimi silničáři, kteří ušetřili miliony korun na zimní údržbě a sklady posypové soli jsou plné. Radosta má i Horská služba, které o jarních prázdninách ubylo práce.
Zdroj: ČTK
Autor: David Taneček