Praha chce zachránit opencard, založí pro ni novou společnost

Praha - Pro správu problematického projektu Opencard chce pražský magistrát založit novou obchodní společnost, vloží do ní 100 milionů korun. Záměr dnes schválila rada hlavního města, posvětit ho musí ještě zastupitelstvo. Podle radního Jana Vašíčka (TOP 09) je to první krok k tomu, aby se Praha vymanila z nevýhodných smluvních vztahů. Městská akciovka by na sebe podle plánu rady měla vydělat díky vstupu strategického partnera, nebylo by proto třeba ji dotovat z městské pokladny. Karta opencard už vyšla Prahu na více než 1,2 miliardy korun.

Veškeré kroky a vyjednávání ohledně opencard by měly být zastřešeny pod městskou obchodní společností, která ponese název Operátor. Rada si od ní slibuje sjednocení a zjednodušení dosud roztříštěného provozu, správy a rozvoje projektu.

Založení společnosti je navíc podmínkou pro vstup potenciálních partnerů. Zájem projevily banky a platební instituce. Vrcholným orgánem firmy bude valná hromada, tedy rada města. Orgány v podobě dozorčí rady a představenstva budou mít po třech členech se čtyřletým funkčním obdobím. 

Autorská práva k systému Opencard vlastní firma eMoneyServices (EMS), Praha s ní má smlouvu do konce dubna. Teď musí vyjednat její prodloužení. Ve hře je i možnost, že Praha od EMS odkoupí veškerá práva k systému Opencard. Pokud se ale obě strany nedohodnou, hrozí kolaps a projekt za více než miliardu skončí. Pražané by se tak museli vrátit k používání papírových kuponů.

Video Události
video

Události