Pospíšil: S TOP 09 se neshodneme ve všem, v právních věcech ano

Praha – Kandidát do Evropského parlamentu za TOP 09 a donedávna ještě místopředseda ODS Jiří Pospíšil řekl, že nesouhlasí úplně se vším, za co se staví TOP 09. Když ho zástupci parlamentní pravicové strany oslovili s nabídkou kandidatury, také je na to upozornil. Chce se ale podle svých slov věnovat právním tématům, a tam se shodují. Evropskou kandidátku strany povede bývalý viceguvernér ČNB Luděk Niedermayer, Pospíšil bude na kandidátce hned za ním.

Když od předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga a místopředsedy Miroslava Kalouska nabídku dostal, hovořil s nimi o svých postojích k Evropské unii. „Na některé věci mám odlišné názory, na to jsem představitele TOP 09 upozornil, jako třeba přijetí eura, kdy se osobně domnívám, že by referendum mělo proběhnout. Nejde o dominantní témata, kterým se chci věnovat, a budu tedy respektovat majoritní názor. Ale to, kde se chci profilovat a mohu být ČR prospěšný, a to v oblasti trestní a justiční, tam máme názory veskrze stejné,“ řekl bývalý místopředseda ODS na tiskové konferenci. Zmínil, že své názory na EU nemění.

Deklaroval ale, že v případě zvolení se zaměří na justiční a legislativní témata. Je podle něj nutné nevěnovat se jen ekonomickým záležitostem, ale i právním. Za důležitý považuje třeba tzv. společný justičního prostor nebo třeba evropského prokurátora. „Je třeba se také bavit o tom, jak mají být posilována procesní práva v jednotlivých státech EU. Protože v rámci evropského zatýkacího rozkazu může být český občan souzen v Německu, Rakousku, ale také Rumunsku a Bulharsku. A pokud k tomu má dojít, pak český občan musí mít stejnou garanci procesních práv v trestním řízení,“ nastínil další oblast svého zájmu v případě úspěchu v evropských volbách.

Video TOP 09 povede do evropských voleb Luděk Niedermayer
video

TOP 09 povede do evropských voleb Luděk Niedermayer

TOP 09 povede do evropských voleb Luděk Niedermayer

tk 17:30, 20.02.2014

Strany rozjíždějí přípravu na evropské volby

Kandidátku TOP 09 do Evropského parlamentu podle očekávání povede bývalý viceguvernér České národní banky Luděk Niedermayer, za Pospíšila pak výkonný výbor strany umístí poslance Stanislava Polčáka. Čtvrtá a pátá pozice kandidátky bude patřit přírodovědci Bořivoji Šarapatkovi a senátorovi Jaromíru Štětinovi, který je v současnosti v Kyjevě.

Lídry kandidátek už představily některé další strany. Za vládní ANO jím bude bývalý eurokomisař Pavel Telička, za ČSSD sociolog Jan Keller a za lidovce někdejší ministr Pavel Svoboda. Zájem o vstup do europarlamentu má také bývalý premiér a nyní předseda národních socialistů Jiří Paroubek nebo advokátka Klára Samková, kterou si do čela kandidátky postavilo hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury.

  • Evropské volby se uskuteční 23. a 24. května.