Policie ve zlínském areálu našla zbraně a výbušniny

Zlín - Specialisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) včera našli ve 45. budově průmyslového areálu ve Zlíně výbušniny a zbraně. Právě ty by mohly patřit Radku Březinovi stíhanému kvůli údajným daňovým podvodům. Policie ho podezírá z rozsáhlých obchodů s nelegálním alkoholem. Prostory ve zlínském areálu, které pyrotechnici prohledávali, vlastní podle katastru nemovitostí otec Radka Březiny.

Včerejší akce v areálu Svit zaměstnala desítky policistů i specialistů z oboru pyrotechniky. Kvůli nebezpečí výbuchu na místě asistovali i hasiči a záchranáři. „Nějaké stopy byly zajištěny, ale nemohu konkretizovat,“ uvedl včera večer pyrotechnik Radek Červenka. Dnes už policisté potvrdili, že šlo skutečně o nelegálně přechovávané palné zbraně a výbušniny. Policie bude nyní zkoumat charakter zbraní, zjišťovat, komu patří, a také to, zda nebyly případně použity při trestné činnosti.

Březinův případ se vrací na začátek

Krajský soud v Olomouci vrátil Březinův případ na začátek řízení. Podle soudce Eduarda Ondráška se totiž objevily nové podstatné skutečnosti, které nasvědčují tomu, že by se mohlo jednat o mnohem závažnější trestnou činnost, než jak byla podána obžalobou.

Státní zástupce Michal Galát s navrácením případu až do přípravného řízení nesouhlasí. Podle něj měl soud věc projednat bez ohledu na další objevenou trestnou činnost. Rozhodnutí soudu napadl stížností k Vrchnímu soudu v Olomouci. Pokud olomoucký vrchní soud stížnosti nevyhoví, Březinovi se za sedm dnů dostanou z vazby. Doba poběží podle Galáta od chvíle vynesení rozhodnutí senátu vrchního soudu.

Radka Březinu, jeho bratra Tomáše Březinu i spolupracovníka Tomáše Pantlíka státní zástupce viní z toho, že stát připravili o tři miliardy korun. Policie odhalila tajné sklady nezdaněného lihu kromě Valašského Meziříčí i v Olomouci či Hrobicích na Zlínsku. Po lednovém zásahu obvinila policie 15 lidí, sedm z nich je ve vazbě, včetně Březinovy manželky. Radek Březina čelí také podezření, že z vazby nabídl policistovi desetimilionový úplatek a snažil se ovlivňovat svědky. Prý chtěl podplatit i žalobce a soudce. Hrozí mu až 16 let ve vězení.

Tomáš Březina, který čelí obvinění, že v družstvu ve Valašském Meziříčí ukryl přes půl milionu litrů nelegálního lihu, se podle vyšetřovatelů k činům částečně doznal a spolupracuje. Oba bratři si zažádali o propuštění, soud žádosti ale zamítl, nadále tak zůstávají ve vazbě. Radek Březina je ve vazbě nejen kvůli možnému útěku, ale i kvůli hrozbě ovlivňování svědků.


Prodloužení vazby v souvislosti s nálezem zbraní je pouze spekulace, říká Galát

Že by nález zbraní ve zlínském areálu mohl pro Březinu znamenat prodloužení vazby, je podle Galáta pouze spekulace. Poukázal na to, že se jedná o jiné trestní řízení, které je navíc v jiné fázi, a Březina dosud nebyl obviněn. „Pokud by se zahájilo trestní stíhání proti jinému trestnému činu, příslušný státní zástupce by mohl navrhovat vzetí do vazby. V tuto chvíli je to však spekulace, nevíme, zda bude trestní stíhání zahájeno a kdy, podstatná je důkazní situace,“ řekl Galát.

Video Policie našla ve zlínském areálu zbraně
video

Policie našla ve zlínském areálu zbraně

Policie našla ve zlínském areálu zbraně

21.02.14

Josef Kvasnička k nálezu zbraní ve Zlíně

Telefonát mluvčí ÚOOZ Ivy Knolové