Hrazený pobyt v lázních se znovu prodlouží

Praha/Poděbrady – Indikační seznam pro pobyty v lázních se změní, především léčení na pojišťovnu se u stanovených onemocnění prodlouží ze současných 21 dní na 28 dní. Nové indikační podmínky by měly začít platit v dubnu, uvedl po setkání se zástupci lázní ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Ve Sbírce zákonů vyjde indikace do konce března. Pro pojišťovny přinese nový seznam navýšení půl miliardy, s vyššími náklady prý ale počítají.

Podle Němečka si omezení v důsledku loňských škrtů žádají rychlého jednání a včasné pomoci lázním. Prodloužení délky pobytu na pojišťovnu představuje jednu ze změn. „Základní délka pobytu komplexní péče u dospělých bude 28 dní, místo zkrácené. Týká se to například lázeňské péče po kardiochirurgických zákrocích, po operacích pohybového ústrojí jako jsou endoprotézy a podobně,“ přiblížil Němeček.

Rovněž u dětí se prodlouží opakovaný pobyt v lázních, a to v případě všech nemocí, kde není předepsáno omezení délky. „Podle našeho odhadu by indikační seznam měl vést ke zvýšení 500 milionů maximálně s tím, že zdravotní pojišťovny s tím ve svých plánech počítají. To znamená, že nebude znamenat žádný velký problém,“ dodal ministr.

Premiér Bohuslav Sobotka: „Pokud jde o lázeňství, nelze jej řadit pouze do zlepšování zdravotního stavu lidí a poskytování zdravotní péče, ale jde o odvětví, které má význam i z hlediska turistického ruchu v ČR… Lázeňství je také významným zaměstnavatelem, a to i v regionech, kde je jinak obtížné sehnat pracovní místo. Jsem přesvědčen, že škrty realizované v této oblasti se tu negativně odrazily jak z hlediska zaměstnanosti, tak výběru daní pro státní rozpočet.“


Ředitel VZP Zdeněk Kabátek připomněl analýzu roku 2013, její předběžné výsledky hovoří o propadu nákladů na segment lázeňství zhruba o 40 procent. Pojiťovny podle něj už koncem minulého roku pamatovaly při sestavování plánů na to, že situace v lázeňství není do budoucna udržitelná, a zahrnuly do nich opatření pro rok 2014. „Ta půlmiliarda v současné době neznamená další dodatečnou zátěž pro systém veřejného pojištění…,“ potvrdil ministrova slova šéf VZP.

Video Od dubna se změní podmínky pro lázně
video

Od dubna se změní podmínky pro lázně

Lázně se v předchozích třech letech dostaly do vážných ekonomických problémů, které způsobila omezení ve vyhlášce vydané tehdejším ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem (TOP 09). Pobyty zkrátila a omezila i počty diagnóz, se kterými se mohlo jet do lázní na účet zdravotního pojištění. Nová vláda to chce podle dnešního společného prohlášení premiéra a ministra zdravotnictví napravit.

Poslední tři roky lázeňství zasáhly:

  • Ještě v roce 2010 šly do lázeňství ze zdravotního pojištění 2 miliardy korun
  • V roce 2013 už pouze 1,6 miliardy korun
  • V důsledku propadu příjmů dvoje lázně zkrachovaly
  • Ostatní lázeňská zařízení se potýkají s poklesem počtu klientů a omezováním počtu zaměstnanců