Letošní zima patří k nejteplejším v historii

Praha - Letošní zima se s průměrnou teplotou 1,5 stupně Celsia řadí k nejteplejším zimám za posledních 80 let. Dlouhodobý průměr za období prosinec až únor, kdy se počítá meteorologická zima, je totiž minus 1,2 stupně.

„Podobnou teplotu za posledních 80 let měly zimy 1974/1975, 1989/1990 a 1997/1998,“ připomněl Stanislav Racko z Českého hydrometeorologického ústavu.

Teplota 1,5 stupně je celorepublikový průměr do nadmořské výšky 600 metrů, tedy vyjma hor. Jednotlivé stanice se mezi sebou mohou výrazně lišit. „Na prvním místě mezi nejteplejšími zůstane zima 2006/2007, která se vryla do paměti i díky tlakové níži Kyrill, která přinesla vichřici i na naše území,“ dodal meteorolog. Před sedmi lety byla průměrná teplota 3,2 stupně Celsia.

Video V Česku je rekordní sucho
video

V Česku je rekordní sucho

V posledních třech měsících opakovaně padaly teplotní rekordy. Například na vánoční svátky vystoupala rtuť až ke 13 stupňům Celsia. Rekordy padaly také v první lednové dekádě a na konci tohoto statisticky nejchladnějšího měsíce roku.

Díky teplému počasí se také dřív probouzí příroda, což znamená nápor na alergiky – kvůli kvetoucí lísce a jívě tak již nyní lékaři hlásí začátek pylové sezóny.