České občanství berou cizinci útokem, neodradily je ani testy

Praha – Česká republika zažívá extrémní nárůst zájemců o státní občanství. Může za to především nový zákon, který lidem umožňuje mít víc než jedno občanství. Za první dva měsíce tohoto roku o něj usilovalo skoro 2 000 lidí - tedy jen o 500 míň než za celý loňský rok. Cesta k českému občanství ale není jednoduchá - cizinci musí nejdřív projít testy z českého jazyka a reálií, čímž kolotoč papírování teprve začíná.

Zájem o české občanství roste i navzdory povinným testům. Ty neziskové organizace kritizovaly kvůli tomu, že zjišťují zbytečnosti, které se navíc uchazeči mohou předem naučit. Ověřují třeba znalosti historie, práva nebo geografie a taky češtiny. „Ve zkoušce z českých reálií uspělo téměř 99 procent kandidátů, ve zkoušce z českého jazyka to bylo téměř 90 procent, je tedy vidět, že kandidáti byli na první termín zkoušky velmi dobře připravení,“ podotkl vedoucí Výzkumného a testovacího centra.

  • Z ciziny pochází každý pětadvacátý obyvatel republiky.
  • Celkem jich tu podle nejnovějších dat statistiků žije přes 440 tisíc, což se rovná čtyřem procentům. 
  • Nejčastěji jde o Ukrajince, druhá příčka patří Slovákům, třetí Vietnamcům a na čtvrtém místě se usadili Rusové. 
  • Cizinci tvoří také celou desetinu studentů tuzemských vysokých škol - 40 tisíc. Tři pětiny z toho jsou Slováci.

Úspěšný test je ovšem pro cizince jen první krok na cestě k získání občanství. Na definitivní verdikt si totiž zájemci budou muset ještě počkat. „Člověk nedostane občanství hned po té zkoušce, bohužel. Teď začíná papírování,“ upozornila jedna z žadatelek Susan Legro, která v Česku žije dvanáct let. Její manžel i dcery občanství mají. Jí v získání českého bránilo to americké.

Mít čtyři občanství? Pro některé lákavá nabídka

Od ledna už ale zákon umožňuje mít obě, a tak se Susan spolu se stovkami dalších pustila do boje. „Ta čísla nás překvapila. Lidem se zalíbila možnost, že mohou žádat právě o druhé, třetí, čtvrté občanství,“ dodal mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka. Další termín testů je vypsaný na konec března a už teď je skoro plný. I navzdory tomu, že se navyšovala kapacita o sto procent, tedy na víc než čtyři sta uchazečů.

Video O české občanství je nebývalý zájem
video

O české občanství je nebývalý zájem