Šimíček z Nejvyššího správního soudu je dalším adeptem na ústavního soudce

Praha - Prezident Miloš Zeman už má dalšího kandidáta na ústavního soudce. Měl by jím být Vojtěch Šimíček, předseda volebního senátu Nejvyššího správního soudu. Hlava státu to naznačila v rozhovoru s ČTK. Nepřímo tyto informace potvrdil i předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa.

Zeman uvedl, že má dokonce už trojici kandidátů, které pokládá za velmi kvalitní, jejich jména ale prý ze zdvořilosti prozradit nechtěl. Nejprve je chce za týden nebo dva sdělit Senátu, který kandidáty musí schválit. „Snad vám napovím a vy si to možná zjistíte, že jeden kandidát mě upoutal poněkud drsnou, chce se říci téměř rusnokovskou větou: 'Je-li nějaký zákon blbý, neznamená to ještě, že je automaticky protiústavní,'“ napověděl. „Pokud zapátráte v archivech, možná, že alespoň u jednoho z těch tří přijdete na to, kdo to je,“ dodal prezident.

Takovým kandidátem by měl být právě soudce Nejvyššího správního soudu Šimíček, který v rozhovoru v souvislosti se soudními spory kolem zákona o přímé volbě prezidenta prohlásil: „Pokud je nějaké zákonné ustanovení hloupé, ještě neznamená, že je protiústavní.“ Informaci nepřímo potvrdil i předseda Nejvyššího správního soudu Baxa: „Vůbec nepochybuji o tom, že má ty nejlepší předpoklady pro to být ústavním soudcem. Samozřejmě nám bude velmi scházet v případě, že kandidatura úspěšně proběhne, a nebude jednoduché ho nahradit.“

Letos ve funkci skončí trojice ústavních soudců. V květnu vyprší funkční období Stanislavu Balíkovi, v červnu Michaele Židlické a v září Ivaně Janů.

Vojtěch ŠimíčekVojtěch Šimíček (19. srpna 1969 v Ostravě) vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Brně (nyní Masarykova univerzita). V roce 1995 ukončil na této fakultě i postgraduální studium a habilitoval v roce 2001 (jmenován docentem).

V letech 1996 až 2003 pracoval jako asistent soudce Ústavního soudu Vojena Güttlera; v roce 2003 byl jmenován soudcem a přidělen k Nejvyššímu správnímu soudu, kde nyní předsedá senátu finančně-správního kolegia a senátu ve věcech volebních a ve věcech politických stran. Předsedal například soudnímu senátu, který v roce 2010 rozhodl o rozpuštění Dělnické strany.

Počátkem roku 2011 měl dostat cenu Právník roku v kategorii správního práva, ale pocty se sám vzdal. Mimo jiné to odůvodnil tím, že „ocenění vypadalo jako za rozpuštění Dělnické strany“ a takovou cenu by podle něj soudce přijmout neměl.

Šimíček přednáší i na Katedře ústavního práva a politologie Právnické fakulty Masarykovy univerzity. Je rovněž autorem či spoluautorem řady odborných textů a publikací.