Rekordní úlovek: Celníci v Praze zadrželi heroin za tři čtvrtě miliardy

Praha - Čeští celníci o víkendu zadrželi v Praze zásilku 182 kilogramů heroinu v hodnotě skoro tři čtvrtě miliardy korun. Jde tak o vůbec největší zásilku této drogy, jakou kdy celníci v Česku objevili. Podle mluvčího Generálního ředitelství cel Jiřího Bartáka zřejmě zásilka nebyla určena pro český trh. 

Zdroj: ISIFA/SME Autor: Tomáš Bendikovič

Celníci našli rekordní zásilku heroinu v kamionu. „Předběžné rozbory ukázaly, že odhalený heroin obsahuje 60 procent účinné látky,“ uvedl Barták. „Pro distribuci na ulici se používá heroin naředěný zhruba na 15 procent účinné látky. Takto naředěná droga se prodává přibližně za 1 000 korun za gram,“ dodal mluvčí.  

V Česku by se tedy dala takto objemná zásilka rozprodat nejméně za téměř tři čtvrtě miliardy korun. „To ale mluvíme o českém trhu. Zmíněná zásilka ovšem vzhledem ke své velikosti pravděpodobně nebyla určena pro náš trh,“ dodal Barták. Bližší podrobnosti zveřejní celníci na úterní tiskové konferenci.

Podobně velkou zásilku heroinu se v Česku podařilo zadržet naposledy v dubnu roku 1998. Při této doposud nejúspěšnější protidrogové operaci s názvem Kanál zajistili policisté 120 kilogramů drogy v hodnotě téměř 290 milionů korun.