Vrazi dívky z Jihlavy dostali výjimečné tresty

Brno – Výjimečným trestem 25, respektive 22 let vězení dnes Krajský soud v Brně potrestal dva vrahy mladé dívky z Jihlavy. Michal Kisiov a Tomáš Zavřel patnáctiletou Petru uškrtili a pak spolu s Jakubem Doležalem její tělo odnesli do kontejneru. Mladíkům hrozilo doživotí; poslední zmíněný, který vrahům pomáhal tělo odklidit, dostal dva roky vězení. Verdikt není pravomocný, žalobce se proti němu odvolal k olomouckému vrchnímu soudu.

„Zarážející je bezcitnost a otrlost dvou hlavních pachatelů,“ řekl v odůvodnění rozsudku soudce Miloš Žďárský. Přitěžující skutečností bylo také to, že dívka před smrti trpěla dlouhé minuty, byla zcela bezbranná a navíc téměř v dětském věku.

Michal Kisiov a Tomáš Zavřel odmítli vypovídat. Kisiov pouze řekl, že ho „celá věc mrzí“. Jakub Doležal tvrdí, že k vraždě dívky kamarády nepobízel a s úklidem těla jim pomohl jen proto, že z nich měl strach. Podle kriminalistů se brutálnímu trýznění dívky nesnažil zabránit.

Kdo dostal jaký trest?

Michal Kisiov, který dívku po sexu vyhodil z okna a pak zavolal na pomoc své kamarády, dostal trest 25 let ve věznici se zvýšenou ostrahou. V podobném typu zařízení si svůj 22letý trest odpyká i Tomáš Zavřel, který Kisiovovi pomohlo dívku uškrtit. Soudce zmínil „bezcitnou otrlost, s jakou pachatelé dívku sprovodili ze světa“.

Jakub Doležal dostal za přečin nadržování 2 roky vězení. Podle žalobce Jiřího Moravy mohl vraždě zabránit, což ale neučinil. Soud se s tím neztotožnil a uložil Doležalovi podstatně mírnější trest. Právě kvůli Doležalovu trestu poputuje případ do Olomouce, žalobce pro něj navrhoval 15 let za mřížemi a proti dnešnímu verdiktu se proto odvolal.


Při prvním stání soudce vyslechl znalce s dvě svědkyně. Další dvě svědectví přečetl. Dnes u soudu vypovídalo dalších pět svědků. Kamarádka mrtvé Petry Nikola Hlaváčová potvrdila, že poté, co se Petra ztratila, jí dokonce jeden z trojice obžalovaných Tomáš Zavřel pomáhal vylepovat plakáty o hledané dívce. Dopoledne vypovídala i matka obžalovaného Kisiova Hana Pokorná. Popsala svého syna jako zcela bezproblémového. „Neumím si představit, že bych vychovala nějakého bezcitného vraha,“ uvedla. Zdůraznila, že Kisiov se nikdy nechoval agresivně.

Video Události o vrazích z Jihlavy
video

Události o vrazích z Jihlavy

Události o vrazích z Jihlavy

ud, 5.3.2014

O případu hovoří soudce Miloš Žďárský

Zcela opačně vylíčili svědci Tomáše Zavřela. Tvrdí, že má výbušnou, agresivní povahu. Podle kamarádek zavražděné bil dívky, s nimiž chodil. Nevlastní sestra Kisiova, která se Zavřelem chodila, tvrdila, že když byl opilý, dožadoval se sexu, což se mu i několikrát povedlo. Státní zástupce upozornil, že by se mohlo jednat o znásilnění. Zavřel oponoval, že je svědkyně zaujatá.

Případ jihlavské vraždy před rokem veřejností otřásl

Patnáctiletá dívka odešla v noci z 15. na 16. března 2013 na diskotéku a poté k tehdy dvacetiletému Michalu Kisiovi domů, ovšem nikoli poprvé; přespávala u něj už dřív. Po souloži Kisiovi hrozila, že na něj podá trestní oznámení pro znásilnění. Obžalovaný mladík ale u soudu popřel, že by šlo o vynucený sex.

Kvůli dívčině výhrůžce Kisiov oběť vyhodil z okna svého bytu v centru Jihlavy, padala z výšky téměř dvanácti metrů. Když zjistil, že dívka pád  přežila, přivolal své dva komplice. Všichni tři mladíci byli silně opilí. Začali podle obžaloby přemýšlet, jak se dívky zbavit. Kisiov policii popsal, že ji nejprve škrtil rukama, pak ho vystřídal Zavřel. Následně měl Kisiovovi poradit, aby si vzal motorkářskou botu. Tou během mučení stál na dívčině hrudníku. Oběť i toto trýznění přežila.

Kisiov se Zavřelem ji následně škrtili šňůrou od počítače. Podle Kisiovovy výpovědi dívku nakonec Zavřel uškrtil textilním páskem. Tělo potom mladíci zabalili do prostěradla, vhodili do kontejneru a zaházeli odpadky. Ostatky dívky se tak dostaly až na městskou skládku, kde je později objevili policisté. Po jejím těle pátrali tři dny a přemístili stovky tun odpadu. Testy DNA pak potvrdily, že jde o pohřešovanou Petru.

Policisté brzy zadrželi i trojici mladíků podezřelých z činu. Michal Kisiov a Tomáš Zavřel jsou ve vazbě od loňského března, 24. října byla vazba uvalena i na Jakuba Doležala. Začátkem dubna se k uctění dívčiny památky sešla na jihlavském Masarykově náměstí více než tisícovka lidí. U morového sloupu a fotografie umučené dívky zapalovali pietní svíce.

Pieta za zavražděnou dívku
Zdroj: ČTK
Autor: Luboš Pavlíček