Sněmovní prohibice bude, ale jen při samotném jednání

Praha – Rychlé posilnění na kuráž během dlouhých plenárních schůzí je minulostí. Šéf dolní komory Jan Hamáček (ČSSD) rozhodl o tom, že během celosněmovního jednání bude zakázáno prodávat a podávat v budově sněmovny alkohol. O nařízení usilovalo zejména hnutí ANO – i poslanci by se prý měli řídit pravidlem, že v zaměstnání se alkohol nepije. Podle některých členů sněmovny je ale rozhodnutí spíše znevážením poslanecké funkce.

Nařízení kritizoval předseda poslanců TOP 09 a Starostů Miroslav Kalousek, podle kterého snižuje vážnost sněmovny. „Populisticky se snaží potvrdit něco, co není pravda,“ řekl novinářům Kalousek. Podle něho poslanci v práci alkohol nepijí. Kalousek podotkl, že poslanecký mandát je stálý. „To nařízení do důsledku vzato je, že všichni poslanci jsou 365 dní v roce 24 hodin denně vázáni abstinencí,“ dodal. 

Hamáčkovo rozhodnutí o zákazu prodeje a podávání alkoholu se ale vztahuje jen na dny, kdy jedná sněmovní plénum. „Má to být konec debaty o tom, zda se v Poslanecké sněmovně může nebo nesmí během jednání konzumovat alkohol. Myslím, že tímto rozhodnutím je to jasně vyřešeno,“ uvedl šéf dolní komory. S nařízením dnes seznámil členy organizačního výboru. Všichni je podle něho respektují.

Jan Hamáček, předseda sněmovny:

„My jsme hledali nějakou analogii k pracovnímu poměru. Vzhledem k tomu, že je jednání sněmovny jasně dané, tak jsme to takto nastavili. Bylo by velmi obtížné toto pravidlo vymáhat například u jednání výborů, když schůze svolává individuálně každý příslušný předseda.“


Například ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová-Tominová (ČSSD) v minulých dnech také prosazovala, aby prohibice nebyla absolutní. „Jestli si dá někdo k obědu nebo k večeři, protože ti lidé jsou tam často dlouho, pivo nebo dvě deci vína, tak si myslím, že je to úplně v pořádku. Je na soudnosti každého člověka, aby zůstal u toho množství,“ argumentovala Marksová v Hyde Parku České televize. 

Na osobní zodpovědnost poslanců by raději než na zákazy a kontroly spoléhal také šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura: „Já tady alkohol nekupuju, takže mi to nevadí. Nicméně to budeme kontrolovat i kanceláře poslanců nebo návštěvy?“  

Zákaz prodeje alkoholu prosazovala hlavně místopředsedkyně sněmovny za ANO Jaroslava Jermanová. „Považujeme za naprosto normální, že se v zaměstnání nepije alkohol, a nevidíme důvod, proč by tomu mělo být jinak na půdě Poslanecké sněmovny,“ řekla už dřív.

Kalousek podotkl, že pokud má být regulována životospráva poslanců, mělo by být regulováno i jejich oblékání a vyjadřování. Aby někdo vydržel střízlivý sledovat Jermanovou, jak se snaží marně řídit schůzi oblečená v mikině s kapucí, vyžaduje velké sebeodříkání, dodal. 

Zatím není jasné, zda se bude omezení vztahovat taky na trafiku v přízemí hlavní sněmovní budovy. „Mohu svým rozhodnutím regulovat pouze podniky, které jsou provozovány sněmovnou,“ řekl Hamáček. Jeho nařízení na druhou stranu řeší protokolární aspekty, tedy například přípitky se zahraničními delegacemi.

Video Hamáček: Schůze pléna jsou jasně vymezené, kontrola bude lehčí
video

Hamáček: Schůze pléna jsou jasně vymezené, kontrola bude lehčí

Hamáček: Schůze pléna jsou jasně vymezené, kontrola bude lehčí

Události k částečné prohibici ve sněmovně

Chvojka (ČSSD): Zákaz alkoholu? Bouře ve sklenici… vody