Lihový boss Radek Březina zůstane i nadále ve vazbě

Olomouc/Zlín - Vrchní soud v Olomouci rozhodl na neveřejném zasedání, že údajný lihový boss Radek Březina zůstane i nadále ve vazbě. Soud odmítl sloučit případy nálezů nezdaněného lihu z roku 2012 s novými poznatky z května roku 2013. Pokud by oba případy spojil do jednoho, do týdne by Březinovi vypršela vazební lhůta a dostal by se na svobodu. Státní zástupce se ale obával možného ovlivňování svědků, podal stížnost, jíž nakonec olomoucký soud vyhověl. České televizi to nezávisle na sobě potvrdily dva důvěryhodné zdroje.

Vrchní soudce vyhověl stížnosti státního zástupce Michala Galáta, který nesouhlasil s tím, že se případ obchodů s nelegálním lihem vrátil až do přípravného řízení. Zlínského podnikatele Radka Březinu, jeho bratra Tomáše i spolupracovníka Tomáše Pantlíka viní státní zástupce z toho, že stát připravili na daních o tři miliardy korun.

V lednu ale Krajský soud v Olomouci vrátil celý případ žalobci k došetření. „Objevily se nové podstatné skutečnosti, které nasvědčují tomu, že by trestná činnost mohla být kvalifikována přísněji, a že by se mohlo jednat o mnohem závažnější trestnou činnost, než jak byla podána obžaloba. Je potřeba provést další šetření, nepochybně rozsáhlé, aby se toto potvrdilo, nebo vyvrátilo,“ vysvětlil v lednu soudce Eduard Ondrášek, proč případ vrátil žalobci.

O čem vrchní soud rozhodoval?

Radek Březina u souduNa začátku roku sice soudce prodloužil vazbu na oba bratry, toto rozhodnutí ale mělo jen omezenou platnost: státní zástupce Galát proto podal stížnost k Vrchnímu soudu v Olomouci. Nesouhlasil s navrácením případu až do přípravného řízení. Pokud by soud jeho stížnost zamítl a sloučil oba nálezy nezdaněného lihu, Radek Březina by se do týdne dostal na svobodu. Neveřejné rozhodnutí znamená, že se soud nemusí vracet do přípravného řízení.


Video Vstup Josefa Kvasničky k vazbě údajného lihového bosse
video

Vstup Josefa Kvasničky k vazbě údajného lihového bosse

Průtahy soudu, který měl s bratry Březinovými začít už v lednu, způsobila policejní akce Cela, při které na několika místech Moravy zasahovali policisté. Celkem obvinili patnáct osob, sedm z nich skončilo ve vazbě. Jednou z nich byla i manželka Radka Březiny Stanislava.

Obhájce Radka Březiny v lednu upozornil na souběžné trestní stíhání, které se s případem lihových podvodů kryje. Část svědků v případu lihových podvodů je navíc po akci Cela ve vazbě.

Akce Cela

Více než 400 policistů zasahovalo v polovině ledna v Praze, na Olomoucku, Přerovsku i Zlínsku v rámci akce s krycím názvem Cela. Například na Olomoucku a Přerovsku muži zákona vtrhli do některých advokátních kanceláří. Jedna z nich patřila Jiřímu Novákovi, který je obhájcem Radka Březiny.

Radek BřezinaAkce přímo souvisela s podnikatelem Radkem Březinou, který se podle policie pokoušel z vazby uplácet. V posílaných letácích instruoval své spolupracovníky, jak a koho mají korumpovat. Mařil tak policejní vyšetřování. Akce Cela se snažila prokázat jeho snahu korumpovat policisty, státní zástupce i některé svědky obchodu s nelegálním lihem.

"Nabídl policistovi desetimilionový úplatek, ten ho však odmítl a oznámil to nadřízeným. Později Březina také ovlivňoval svědky. Ve vazbě využíval návštěv advokátů, a přes ně zaúkoloval svého rodinného příslušníka, který měl vyškolit svědky, aby vypovídali v Březinův prospěch," popsal praktiky zadrženého podnikatele náměstek Pavel Komár.


Rozhodnutí vrchního soudu nesouvisí s nálezem palných zbraní a výbušnin ve zlínském baťovském areálu. Policisté, pyrotechnici a specialisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) našli 20. února v 45. tovární budově zbraně. Stavbu přitom nabízela firma Profi pronájmy, která poskytovala i areály, v nichž se později našly nelegální sklady lihu. V katastru nemovitostí byla budova napsaná na otce Radka Březiny. Zatím není jasné, zda se žaloba proti Radku Březinovi rozšíří i o nelegální držení zbraní.

„Zajištěný materiál bude předmětem znaleckého zkoumání,“ prozradila bezprostředně po nálezu mluvčí ÚOOZ Iva Knolová. Policisté musí zjistit, jestli zbraně nebyly použity při trestné činnosti.

Radek Březina čeká ve vazbě kvůli obchodům s nezdaněným lihem. Policie odhalila tajné sklady nelegálního alkoholu například v Olomouci, Valašském Meziříčí či Hrobicích na Zlínsku. Hrozí mu až 16letý trest. Částí Březinovy kauzy se musí znovu začít zabývat Krajský soud v Olomouci.

Podle vyšetřovatelů se mladší bratr Tomáš Březina k činům částečně doznal a spolupracuje. Právě jeho výpověď pravděpodobně policisty přivedla do baťovského areálu. Tomáš Březina čelí obvinění, že v družstvu ve Valašském Meziříčí ukryl přes půl milionu litrů nelegálního lihu. Soudce jejich žádosti o propuštění zamítl kvůli obavám z útěku či možnému ovlivňování svědků, oba Březinovi tak zůstávají i nadále ve vazbě.