Americkým velvyslancem v ČR bude Obamův spolužák z Harvardu

Washington - Americký prezident Barack Obama navrhl na funkci nového amerického velvyslance v České republice Andrewa Schapira. Stejně jako současný velvyslanec Norman Eisen má Schapiro k Obamovi blízko – v 80. letech byl jeho spolužákem při studiu práv na Harvardově univerzitě.

Zatím není jasné, kdy se budou konat potvrzovací slyšení v Kongresu a kdy pak Schapiro do Prahy nastoupí. Podle nedávného vyjádření náměstkyně amerického ministra zahraničí Victorie Nulandové chce americká diplomacie tentokrát zabránit obdobné situaci jako v minulosti, kdy bylo místo amerického ambasadora v Praze před příjezdem Eisena dva roky neobsazené.

Schapiro je uznávaným obhájcem v kauzách takzvané kriminality bílých límečků. Zaměřuje se na případy sporných transakcí s cennými papíry, spory o duševní vlastnictví a složité obchodněprávní případy.

Proslavil se úspěšným zastupováním firmy Google a její dceřiné společnosti YouTube ve sporu o autorská práva s firmou Viacom, která Google zažalovala za údajné porušení autorských práv k tisícům obrazových záznamů. Úspěšně obhajoval i burzovního makléře Roberta Scavoneho, obžalovaného z akciového podvodu se škodou ve výši 19 milionů dolarů.

Schapiro vystudoval historii na Yaleově univerzitě (1981-1985), filozofii, politiku a ekonomiku na Oxfordské univerzitě (1985-87) a práva na Harvardově univerzitě (1987-1990). Počátkem 90. let pracoval jako koncipient u slavného soudce amerického Nejvyššího soudu Harryho Blackmunna. Nyní je partnerem v mezinárodní právnické firmě Quinn Emanuel Urquhart & Sullivan a je zařazen na seznam nejlepších amerických právníků.


Schapirova matka Raya Czerner Schapirová pochází z Prahy, odkud v roce 1939 prchla před nacisty.

Investigativní organizace Středisko pro veřejnou integritu (CPI) uvedla, že Schapiro získal během let spolu se svou manželkou Tamarou Newbergerovou pro Obamovy kampaně na 700 000 dolarů, skoro 14 milionů korun.

Podle CPI Obama nominoval od ledna 2013 na velvyslanecké posty včetně Schapira již 25 lidí, kteří vybírali peníze pro jeho kampaně. Dalších 25 nových amerických velvyslanců bylo od té doby jmenováno podle politického klíče a 37 nových ambasadorů jsou kariérní diplomaté, uvedlo CPI. 

Všichni američtí prezidenti jmenují na některé velvyslanecké posty lidi, kteří nejsou profesionálními diplomaty, napsal v polovině února v komentáři deník The Washington Post. „Většina jich je neškodných, někteří jsou skvělí. Barack Obama však v tomto směru výrazně předčil předcházející prezidenty,“ uvedl list s tím, že v Obamově druhém funkčním období politické nominace na velvyslance převyšují profesionální diplomaty.